Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan orman yangınlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Baş, Türkiye İşçi Partili milletvekilleri Ahmet Şık, Saliha Sera Kadıgil Sütlü ve Barış Atay Mengüllüoğlu ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ege ve Akdeniz'de çıkan yangınların hala devam ettiğini belirterek iktidarın Türkiye'nin yaşadığı her krizi kendisi için fırsata çevirme girişimlerinin acı bir örneği ile karşı karşıya olduklarını ileri sürdü.

Baş, "Vakit tatil vakti değildir, TBMM'nin göreve başlaması için acil çağrı yapıyoruz" dedi.

Yangınlara karşı canla başla mücadele eden tüm yurttaşlara, itfaiye ekiplerine ve belediyelere minnettar olduklarını ifade eden Baş, şunları kaydetti:

"Merkez Yürütme Kurulumuz ve milletvekillerimiz İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı toplanıp bir durum değerlendirmesi yapmıştır. İçinden geçtiğimiz günler normal günler değildir ve hiçbirimizin hayatını olağan biçimde sürdürmeye hakkı yoktur. Savaş koşullarında kurulmuş TBMM ve halkın oylarıyla seçilmiş milletvekilleri yaşadığımız bu olağanüstü durum karşısında sorumluluklarını yerine getirmelidir. Ülkemizin ve halkımızın kaderi bir kişinin iki dudağı arasına terk edilemez. Bir metrekare dahi toprağımızın yanmaması, tek bir canlının dahi hayatını kaybetmemesi ve gereken yasal, idari tedbirlerin alınması için TBMM bir gün daha kaybetmeden harekete geçmelidir. Vakit tatil vakti değildir, TBMM'nin göreve başlaması için acil çağrı yapıyoruz. Vicdan sahibi tüm milletvekillerinin bu çağrıya kulak vereceğine inanıyoruz."

“MECLİS SARAYIN SIRTINI DÖNDÜĞÜ BU KRİZE ÇÖZÜM ÜRETMELİDİR”

Savaş koşullarında kurulmuş TBMM ve halkın oylarıyla seçilmiş milletvekilleri, yaşadığımız olağanüstü durum karşısında sorumluluğunu yerine getirmelidir. Ülkemizin ve halkımızın kaderi bir kişinin iki dudağı arasına tek edilemez. Bir metrekare toprağımızın daha yanmaması, tek bir canlının dahi hayatını kaybetmemesi ve gereken yasal ve idari tedbirlerin alınması için TBMM bir gün dahi kaybetmeden harekete geçmelidir. Vakit tatil vakti değildir.

Meclis, olağanüstü toplanarak sarayın sırtını döndüğü bu krize çözüm üretmekle yükümlüdür. Bizler bugün burada TBMM’nin göreve başlaması için acil çağrı yapıyoruz. Meclis’i halkın verdiği görevlerini derhal yerine getirmeye çağırıyor, vicdan sahibi tüm milletvekillerinin bu memleket meselesi için çağrımıza kulak vereceğine inanıyoruz.

Meclis Başkanı’nın bugüne dek böyle bir çağrı yapmamış olması, Meclis iradesinin saraya nasıl teslim edildiğinin en net fotoğraflarından birisidir. Bu durumu kabul etmiyoruz, kabul edilemez diyoruz. Tüm muhalefete çağrı yapıyoruz. Muhalefet, inisiyatif almalı, 120 milletvekili ile Meclis, olağanüstü toplantıya çağrılmalı ve genel kurul acil gündemle toplanarak; sarayın almadığı tedbirleri almalıdır.

“BAKANLIKLAR HESAP VERMELİDİR”

Derhal adım atılması gereken başlıklara ilişkin önerilerimiz şunlardır. Sorumlu bakanlıklar, Genel Kurul’da ve akabinde yargı önünde hesap vermelidir. Orman alanlarındaki tüm maden ruhsatları iptal edilmelidir. Tüm turizm ruhsatları, yapılaşma, imar planları iptal edilmelidir. Yangın söndürme işleri, uçakları, helikopterlerinin özelleştirilmesi ya da orman yangınlarına ilişkin asli ve alt işlerin özel sektöre devri yasaklanmalıdır. Hava araçları dahil yangın söndürme envanteri için gerekli bütçe ayrılmalıdır. Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan yangınların baş sorumlusu olan iklim krizi ile mücadele için fosil yakıta dayalı enerji politikalarından derhal vazgeçilmeli, Paris İklim Anlaşması onaylanmalıdır. Yangınlarla mücadele eden emekçiler için yapılan altı boş ‘hakkınızı ödeyemeyiz’ söylemine son verilmeli, günlerdir canla başla mücadele eden emekçilerin hakları derhal yasal düzenlemelerle teslim edilmelidir.

“ULUSLARARASI DAYANIŞMA IRKÇI YAKLAŞIMLARA KURBAN EDİLMEMELİ”

Orman işçilerinin hakları verilmeli, itfaiyeciler ayrı meslek grubunda tanımlanmalı, 3600 ek gösterge hakları verilmelidir. Emekçilere kadro, lojman gibi iyileştirici düzenlemeler getirilmelidir. İtfaiye emekçilerinin yıllardır talep ettiği gibi yangın müdahalesi sırasında hayatlarını kaybetmeleri halinde şehit, yaralanmaları halinde gazi sayılmalıdır.  Meclis Dışişleri Komisyonu ve dostluk grupları dış yardımlar için katkı sağlamalı, uluslararası dayanışma saray rejiminin kibrine ve ırkçı yaklaşımlarına kurban edilmemelidir.

“SORUMLULUK HEPİMİZİN”

Türkiye’nin, ormanlarımızın, havamızın, derelerimizin, tüm canlıların ve yurttaşlarımızın bu iktidardan meşru yollarla en kısa sürede kurtulması için gereken ne varsa Türkiye İşçi Partisi olarak yerine getireceğimizi ilan ediyoruz. Bunun için, diğer muhalefet partileriyle de istişareye açık olduğumuzu duyuruyoruz. Memleketin geleceğine dair sorumluluk hisseden tüm siyasi partileri, sendikaları, meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini ve yurttaşlarımıza birlikte mücadele çağrısı yapıyoruz. Sorumluluk hepimizindir.

“HALKIMIZI SEFERBERLİĞE ÇAĞIRIYORUZ”

Parti vekillerimiz ve merkez yöneticilerimiz yangın ve sellerden zarar gören Antalya, Muğla, Van başta olmak üzere pek çok kentte varlıklarını sürdürecek, kurtarma ve destek faaliyetlerine belediyelerle eşgüdümlü şekilde dahil olmaya devam edecektir. Yaşadığımız bu felaket karşısında yurttaşlarımızı yalnız ve çaresiz bırakmak için, bu yaşadıklarımızın hesabını sormak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı ilan ediyor, halkımızı bu seferberliğe katılmaya çağırıyoruz.”