Taksim'deki bombalı saldırıya ilişkin çelişkili açıklamalar soru işaretlerine neden olurken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve iktidara eleştirilerde bulundu.

"AKP'de ne zaman iktidarı kaybedeceği telaşı baş gösterse ülkede bombalar patlıyor" diyen Erkan Baş, tüm sorumluları istifaya çağırdı.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısıyla Taksim'deki saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erkan Baş, 9 madde halinde sorular yöneltti.

Sorular şöyle:

"Bir; Türkiye'nin sınırlarını kevgire çeviren her türlü cihatçı teröristi bu ülkeye bile istiye sokan, Suriye'deki cihatçıları silahlandıran hem Suriye hem Türkiye halkının başına bela edenler kimdir?

İki; Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ankara terör saldırılarını kim düzenledi? Bu katliamlar kimin döneminde yaşandı? Bu saldırılarda ihmal veya göz yumma şeklinde sorumluluğu bulunan kaç yetkili cezalandırıldı? Teröre desteğin bundan daha somut ve daha açık bir göstergesi olabilir mi?

Üç; ABD'nin Irak, Suriye, Libya ve Afganistan'daki kirli planlarına kim destek veriyor? Kim bunların parçası hatta öncüsü oldu? Bölgede cihatçıların ağ babalığını kim üstlenmektedir?

Dört; terör saldırıları ile ilgili halkın haber alma hakkını neden engellediniz? Halkın gerçekleri öğrenmesinden neden korkuyorsunuz? İşinize gelmeyen nedir? Saklamak istediğiniz şey ne?

Beş; Süleyman Soylu gibi hemen her sözü yalan çıkan bir kişiyi İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturtmaya devam etmeniz, hangi pazarlıkların bedelidir? Soylu tarafından rehin mi alındınız? Açıkça soruyoruz. Korktuğunuz, bildiği bir şeyler mi var?

Altı; halkın çoğunluğunun sözüne inanmadığı bir azınlık iktidarı olarak daha kaç suça ve yalana başvuracaksınız?

Yedi; saldırgan olduğu iddia edilen kişi ile MHP arasındaki bağlantı araştırılmakta mıdır? Bu kişi ile ilişkisi tespit edilen MHP ilçe yöneticisi nasıl hızla serbest bırakılmıştır? O kişi CHP'li, HDP'li veya TİP'li olsaydı aynı muameleye mi maruz kalacaktı, yoksa sabah akşam bütün gazetelerde manşet yapıp bunun üstünde mi tepinecektiniz?

Sekiz; son 10 yılda sivilleri hedef alan terör saldırılarında yüzlerce yurttaşımız hayatını kaybetti. Bu utanç bile koltuğunuzu bırakmak için size yetmiyor mu?

Dokuz; eski ve yeni temsilcileriniz terör eylemlerinden, darbe girişiminden sonra oylarımız yükseliyor diye açıklamalar yapıyordu. Tek bir yetkili hakkında ceza verilmedi. 7 Haziran - 1 Kasım arasını şiddetle geçirerek siyaseti dizayn etmeye çalıştınız. Halka korku ve dehşet yaratarak siyasi amaçlarına ulaşmayı terör olarak tanımlıyoruz. Terörle ayakta durmaya çalışmanın bedelini ödeyeme hazır mısınız?"

'ÜLKEYİ ŞİDDETLE DİZAYN ETMEK İSTEYENLER YİNE SAHNEDE'

Taksim'deki saldırının faillerini ve sorumlularını lanetlediklerini ifade eden Erkan Baş, ülkeyi şiddetle dizayn etmek isteyenlerin bir kez daha sahneye çıktığını vurguladı. ANKA'nın aktardığına göre, halkın barış içinde mutlu ve huzurlu yaşamak istediğini belirten Erkan Baş, konuşmasında özetle şunları söyledi:

"2015 seçimleri öncesinde 'Verin 400 milletvekilini, bu işi huzur içinde yönetelim' demiş bir zatın yönettiği bir ülkede ülkemiz kan gölüne döndürülmüştü. Tüm yurttaşlarımızı bir konuda uyarmak ve dikkat çekmek istiyoruz. AKP ne zaman halk tarafından yenilgiye doğru sürüklense iktidarı kaybedeceği telaşı baş gösterse ülkede bombalar patlıyor, kan akıyor ve birileri bu kaos ortamından kendi iktidarını kurtarıp koltuğunda oturmaya devam ediyor.

EN BÜYÜK TALİHSİZLİKLERDEN BİRİ SOYLU'NUN İÇİŞLERİ BAKANI OLMASIDIR

İstanbul'un göbeğinde, 1 yıldır Türkiye'de olduğu ifade edilen birisi elini kolunu sallaya sallaya gidiyor bir bomba bırakıyor. 6 yurttaşımız katlediliyor, onlarca yurttaşımız yaralanıyor, İçişleri Bakanı denen zat İdlib'te açılışta. Hatırlamadan geçemeyeceğiz, daha birkaç ay önce, 'Ülkede 41 terörist kaldı, ayakkabı numaraları dahi biliyoruz' diyen bu zat İdlib'te açılıştayken memleketin göbeğinde bomba patlıyor. Ve hala o koltukta oturuyor. Açıkça ifade etmek lazım, bu ülkenin başına gelen en büyük talihsizliklerden bir tanesi Süleyman Soylu'dur, onun İçişleri Bakanı olmasıdır. Ne işin var kardeşim senin Suriye'de? Sen Suriye'nin mi İçişleri Bakanı'sın?

9 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLMÜŞ, İKTİDAR KOLTUĞUNU KORUMA DERDİNDE

Türkiye'yi suç cehennemine, uyuşturucu cehennemine çevirmişsin, yetmedi güvenliği sağlayamıyorlar, sınırlar dingonun ahırına çevrilmiş durumda, sürekli laf olsun, torba dolsun diye açıklamalar, hamaset söylemleri, kabadayılık... İstiklal Caddesi'nde o beton saksılar var ya Süleyman Soylu'yu kaldırıp beton saksıyı oturtsak o koltuğa memlekette hiçbir şey değişmeyecek. Bu ülkenin göbeğinde bomba patlıyor, iktidar ne yapıyor, ilk yaptığı işe bak, yayın yasağı. Kaç kişiye soruşturma açılacakmış... Ya arkadaş 9 yaşında bir kız çocuğu hayatını kaybetmiş bu patlamada ya. Sen bu memlekette çocukları koruyamamışsın bir tek iktidar koltuğunu koruma derdindesin. Bir tane istifa olmadı, utanç verici bir şey."

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, saldırının tüm sorumlularını açığa çıkartılması için TBMM'de araştırma komisyonu kurulması için çaba göstereceklerini de söyledi.