Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, erken seçim çağrısı yaptı.

TBMM’de basın toplantısı yapan Baş, “Bize göre Türkiye, erken seçim koşullarının fazlasıyla olgunlaştığı bir ülkedir. Derhal bir erken seçim gerçekleştirilmelidir” dedi.

Baş, iktidarın erken seçime gitmeyi rasyonel bir seçenek olarak görmediğini ama kaçınılmaz olarak Türkiye’nin böylesi bir yere sürüklendiğini gördüğü için birtakım hazırlıklar yaptığını ifade etti.

Seçim kanununun iktidar lehine değişme ihtimalini dile getiren Baş, muhalefetin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş şöyle konuştu:

“Bize göre Türkiye, erken seçim koşullarının fazlasıyla olgunlaştığı bir ülkedir. Derhal bir erken seçim gerçekleştirilmelidir. Ama neden bugün bir erken seçim yapılmıyor? Bugün yapılacak erken seçimi, AK Parti-MHP bloku kaybedecek. Ne zaman yapacağız seçimi? Beyefendiler kazanabilecekleri koşulları oluşturup, kazanabilecekleri desteği sağlayacaklarını düşündükleri zaman önümüze bunu bir seçenek olarak getirecekler. Bu oyun bozulmalıdır. Madem seçim yasası, Siyasi Partiler Kanunu tartışması yaşanıyor, buyurun hodri meydan. Hemen erken seçime gidilmelidir. Erken seçim sonrasında oluşacak parlamento, iktidarın ihtiyacı olan değil, Türkiye’nin ihtiyacı olan düzenlemeleri yapmalıdır.”

‘MECLİSTE SKANDALA İMZA ATILDI’

Enis Berberoğlu, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliğinin düşürülme işlemini eleştiren Baş, mecliste büyük bir skandala imza atıldığını belirtti.

Üç ismin milletvekilliğinin düşürülme işlemini hukuka, anayasaya, akla ve vicdana aykırı bir işlem olduğunu söyleyen Baş, “Halk iradesinin temsil edilmesi gereken yer olan TBMM’nin iradesi, saray talimatıyla bir kez daha kırılmak istenmiştir. Bu nedenle biz bu konuyu herhangi bir şekilde hukuk tartışması içinde ele almayı gereksiz görüyoruz. Bu mesele, hukuk içerisinde tartışılmayacak kadar açık bir hukuksuzluk örneğidir” diye konuştu.