Hrant Dink cinayetinin 'Büyük Abi'si Erhan Tuncel'e ikinci kez tahliye yolu açıldı. Tuncel, hakkındaki dava Temmuz'a kadar sonuçlanmazsa serbest bırakılacak.

Erhan Tuncel, Dink suikastinden kısa süre sonra 26 Ocak 2007’de tutuklandı. O tarihten bu yana hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı yok. Tuncel, dava kapsamında yaklaşık 5 yıl 3 aydır tutuklu.

Adliye kaynaklarından alınan bilgiye göre, yerel mahkemenin bozulan davayı karara bağlaması, Temmuz ayına kadar mümkün değil. Bazı sanıklar davaya bile gelmediği için Yargıtay’ın bozma kararına ilişkin görüşleri de alınamadı. Mahkeme, beyanların ardından “kararında direnmezse” davanın esasına geçilecek. Ancak bu sürecin Temmuz ayından önce bitmesi pek de mümkün görülmüyor. Ve Erhan Tuncel ikinci kez tahliye edilecek.

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz Temmuz ayında verdiği kararla “terör ve örgütlü suçlarda tutuklama süresini 10 yıla kadar uzatan düzenlemeyi” iptal etti. Yüksek mahkeme, ağır ceza mahkemesinin görevi kapsamındaki suçlarda tutukluluk süresinin en çok iki yıl, uzatma süresiyle birlikte en fazla beş yıl olarak uygulanmasına hükmetti.

Mahkeme bu kararın yürürlüğe girmesi için yasal düzenleme yapılmasını da istedi ve bir yıl süre tanıdı. Süre 2014 Temmuz ayında doluyor.

AVUKATI AYM KARARINI HATIRLATTI

Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu da 7 Ocak'taki duruşmada müvekkilinin yaklaşık 6 yıldır tutuklu olduğunu hatırlatarak, “Bu tutukluluk süresi Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutukluluk süresini 5 yıl olarak belirleyen kararına aykırı. Bu nedenle müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum” dedi.

İLK TAHLİYE 17 OCAK 2012'DE

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2007 yılında açılan Dink Davası’nda Erhan Tuncel’in de aralarında bulunduğu 29 sanık hakkında 17 Ocak 2012’de karar verdi.

“Örgüt yok” diyen mahkeme sanık Erhan Tuncel’in “Silahlı terör örgütü yöneticisi olma, tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme” suçu sabit olmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Mahkeme, Tuncel’e, Yasin Hayal’in Mc Donalds’ta patlattığı bomba nedeniyle “Patlayıcı madde imal etme” suçundan ceza verdi. Mahkeme 10 yıl 6 ay hapis cezası alan Tuncel’i “verilen cezaların toplamı ve tutuklulukta geçirdiği süreleri” göz önüne alarak tahliye etti.

MAHKEME VE SAVCININ 'ÖRGÜT' TARTIŞMASI

Mahkemenin “Dava dosyasında örgüt yok” kararına duruşma savcısı Hikmet Usta itiraz etti. Çok tartışılan itiraz dilekçesinde savcı Usta, “Mahkeme yargılama sürecinde olduğu gibi gerekçeli kararında Ergenekon terör örgütü yapısına değinmemeye, adını bile anmamaya özen göstermektedir” dedi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde “terör örgütü” yerine “suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüt” var diyerek mahkeme kararını bozdu. Yargıtay, beraat eden Erhan Tuncel'in Dink'in öldürülmesine yardımdan cezalandırılması gerektiğine hükmetti. Daire, Tuncel hakkında “silahlı terör örgütü yöneticisi olma” suçundan verilen beraat hükmünü de “suç örgütü üyesi olma” suçundan mahkumiyeti gerektiği için bozdu.

İKİNCİ KEZ TUTUKLANDI

14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan dava kapsamında Erhan Tuncel, 35 gün gizlendikten sonra 24 Ekim 2013 de Silivri’de yakalandı ve yeniden tutuklandı.

Ve Tuncel Temmuz ayında ikinci kez cezaevinden çıkacak. Tuncel’in tahliyesini engelleyecek tek unsur yargıda bugüne kadar görülmemiş hızla davayı tamamlanması olacak.

522 SANIĞA TAHLİYE UMUDU

Adalet Bakanlığı’nın Aralık 2013 verilerine göre 191 sanık 5 yıldan fazladır, 331 sanık da 4 ila 5 yıl arasındaki sürelerle cezaevlerinde tutuklu. Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda aralarında Erhan Tuncel'in de bulunduğu 522 kişi Temmuz ayında eğer haklarında hüküm kurulmamışsa tahliye edilecek. (El Cezire Türk)