Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş'in Ankara'da bir otelde düzenlediği “Pandemi Döneminde Çalışma Hayatında Kadın” konulu eğitim seminerinde, çalışma hayatının çözüm bekleyen birçok sorununun bulunduğunu söyledi.

Sorunların çözüme kavuşmasının bir yolunun da sendikalardaki kadın yönetici sayısının artması olduğunu ifade eden Atalay, sendikalarda daha çok kadın yönetici görmek istediklerini dile getirdi.

'İTTİFAK LAZIMSA, İŞÇİ İTTİFAKI LAZIM BU ÜLKEYE'

TBMM'deki milletvekillerinin dörtte üçünün aynı zamanda işveren olduğunu belirten Atalay, “Bu konuda kabahat bizde. Biz bu ülkede çiftçi, işçi, işsiz, memur, emekli biz bu ülkenin yüzde 60'yız. Meclis'e baktığınız zaman bizden 6 kişi yok” diye konuştu.

Siyasi partilerin işçilerin sendikal örgütlülüğünü desteklemesi gerektiğini vurgulayan Atalay, “Partiler aralarında ittifak kuruyor. İşçi ittifakı, kadın ittifakı, engelli ittifakı kursunlar. İttifak lazımsa, işçi ittifakı lazım bu ülkeye. Partiler, milletvekillerine 'İşçi çalıştırıyorsunuz, hemen onları örgütleyin' desinler” ifadelerini kullandı.

'ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU ANTİDEMOKRATİK BİR KURUM'

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının bir buçuk aydır gündemde olduğunu dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

“Asgari ücreti konuşmaya başladığımız zaman dolar 8,5 liraydı. Şimdi dolar 12 lirayı geçti. Sebebini de anlamış değilim. Bu ülkede hepimizin yapacağı bir şey var, dayanışma içerisinde olacağız, sıkıntılarımızı paylaşacağız. Asgari ücretin bir tarafı Türk-İş 5 kişi, bir tarafı işverenlerimiz 5 kişi, bir tarafta bakanlığımız 5 kişi. Buna katılmıyorum. Anti demokratik bir kurum bu. 12 Eylül'den kalma. Aynısı Yüksek Hakem Kurulu'nda var. Askerin yaptığı anayasanın bedelini ödüyoruz. Biz ne zaman kendimiz bir anayasa yaparsak o zaman olur. Öyle bir anayasa yapalım, kadın yapsın, emekli yapsın, işçi yapsın, çiftçi yapsın. Bu anayasaya hepimizin ihtiyacı var."

'İKİ YIL ÖNCE BİR RAKAM SÖYLEDİM, O DÖNEMDE 70 LİRA EKSİK VERDİLER'

Asgari ücret konusunda kamuoyuna bir rakam söylememeye özen gösterdiğini belirten Atalay, “Biz bir rakam söylüyoruz ama yetkililere söylüyoruz. Bu rakamı Maliye Bakanı biliyor, Çalışma Bakanı biliyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor. Bunu kamuoyunda söylediğimiz zaman kendimizi bağlıyoruz” dedi.

“İki yıl önce bir rakam söyledim, o dönemde 70 lira eksik verdiler bize” diyen Atalay, “İşveren, 'Türk-İş'in dediği rakam ortada' diyerek 70 lira vermedi. Makul bir rakamda buluşmak lazım. Bu paranın altında işçi çalıştıramazsın. Bu rakam icrayı, evlenmeyi, boşanmayı ilgilendiriyor. Son yıllarda 7 milyon insan bu rakamla geçiniyor, daha doğrusu geçinemiyor” şeklinde konuştu.