18 Haziran'da yapılması gereken ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Mayıs'ta düzenleneceği açıklanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri, 10 ili etkileyen depremler nedeniyle tartışma konusu oldu.

AKP’nin kurucularından eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, seçimlerin ertelenmesi gerektiğini söyledi, Arınç’ın açıklaması tepkilere neden oldu.

Gazeteci Sedat Bozkurt ise, Kısa Dalga'da yayınlanan yazısında AKP içindeki seçim tartışmlarını ele aldı.

Erdoğan'ın 14 Mayıs tarihinde ısrarcı olduğunu ifade eden Bozkurt, "Erdoğan seçimler için 14 Mayıs tarihinde ısrar edecektir. Çünkü önemsediği 'kalp gözü açık' hocalar o tarihi işaret ettiler. Bu aynı zamanda onun siyasetinin de gereği. Aynı zamanda bir seçim ertelemesi olacak ise bunu kendisinin değil YSK’nın yapması için de 14 Mayıs’ta ısrarcı olacak” dedi.

Erdoğan'dan Akşener'e: Kiminle uğraşacağını çok iyi bilmen lazım Erdoğan'dan Akşener'e: Kiminle uğraşacağını çok iyi bilmen lazım

Bozkurt, şöyle devam etti:

YSK seçimleri 14 Mayıs’a “yetiştiremem” derse bu erteleme kararı cumhur ittifakı bileşenlerinden değil, bir devlet kurumundan YSK’dan gelecek.

'MAĞDURİYET BİLE ÇIKARABİLİR'

Bu karar politik olarak da Erdoğan’ı rahatlatacaktır. Hatta tanıdığımız Erdoğan buradan bir mağduriyet bile çıkarabilir.

'MHP DE SICAK BAKMIYOR'

MHP’nin de seçim erteleme işine sıcak bakmadığı da bir biçimde kulis bilgisi olarak sızdırıldı. Bütün bu tartışmaları aslında bir kenara bırakmak lazım. Çünkü ne olacağına 2 kişi karar verecek, Devlet Bahçeli ve Erdoğan. Ve bu ikili geçtiğimiz günlerde bu yol haritasını belirlemek için bir araya geldiler. Aldıkları kararları öğrenmemiz de çok uzun sürmeyecek gibi."