Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti öncesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ege'de Yunan S-300'lerin Türk savaş uçaklarını tacizi sonrasında gösterdiği sert tepkiyi hatırlatan Erdoğan, "Gerek Savunma Bakanlığımız, gerek NTO Genel Sekreteri'yle, gerek diğer temsilcileriyle bu görüşmeleri sürdürüyor. Bu kilit atma olayı noktasında hassasiyetimiz devam ediyor. Yunanistan bunun farkında. Onlar da kendilerine çeki düzen verme yoluna girmiş vaziyetteler" diye konuştu.

Erdoğan sözlerinin devamında, "Bundan sonraki süreçte de Yunanistan, Türkiye ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağını çok daha düşünerek verecektir. Aksi takdirde bir gece ansızın gidebiliriz" dedi.

Erdoğan, daha önce Yunanistan'ın Ege ve Doğu Akdeniz'de görev uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine S-300 ile 'radar kilidi' atmasına ilişkin olarak, "Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur ağır! Yunanistan'a tek cümlemiz var: İzmir'i unutma! Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz" demişti.

Erdoğan, Bosna Hersek'e gitmeden önce kameraların karşısına geçti.

Balkan ülkeleri ziyaretine başlayan Erdoğan, "Bu sene Bosna-Hersek ve Hırvatistan'la diplomatik ilişkilerimizin tesisi için 30. yılını idrak ediyoruz. Türkiye olarak Balkanların istikrarı, gelişmesi ve Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşme sürecini destekleyen bir politika izliyoruz" diyerek sözlerine başladı.

"TİKA'mız Yunus Emre Enstitümüz, TRT'mi belediyelerimi hayata geçirdikleri projelerde bu coğrafyanın kalkınmasına destek veriyor" diyen Erdoğan, "Ülkemizin dengeli ve adaletli tutumunun bu coğrafyadaki tüm halkalar tarafından takdirle karşılandığına şahit oluyoruz. Bu duruşumuzu önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Ziyaretimin ana gündemini Bosna-Hersek'de bir yılı aşkın süredir devam eden siyasi krize yönelik çözüm çabaları oluşturacaktır. Tüm temaslarımda Balkanların huzur ve istikrarı için hayati önemi haiz Bosna Hersek'in toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğimi vurgulayacağım" ifadelerini kullandı.

"DOĞALGAZ NOKTASINDA HERHANGİ BİR SIKINTIMIZ YOK, AVRUPA EKTİĞİNİ BİÇİYOR"

Türkiye'nin doğal gaz tedariki ile ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Bizim doğalgaz noktasında herhangi bir sıkıntımız yok. Avrupa aslında ektiğini biçiyor. Tabi Sayın Putin'e karşı Avrupa'nın tutumu, yaptırım uygulamaları, ister istemez Putin'i de onlara karşı 'Siz böyle yapıyorsanız ben de böyle yaparım' noktasına getirmiştir. Putin de kendisi elindeki bütün imkanları ve silahlarını kullanmaktadır. Bunların da en önemlisi doğal gazdır. Maalesef istemeyiz ama böyle bir durum şu anda Avrupa'da gelişiyor. 'Avrupa bu kışı ciddi sıkıntılarla geçirecektir' diye düşünüyorum. Bizim böyle bir sıkıntımız yok" diye konuştu.