Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun 1915 ile ilgili olarak soykırım kararını oylaması hakkında "Avrupa Parlamentosu hangi kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar" dedi. Erdoğan’ın “Biz bunları deport (sınır dışı etmek) edebiliriz. Etmedik. Ama biz bunları ülkemizde hala misafir ediyoruz. Bunu gösteren bir ülkeye karşı bu tavrı anlamak mümkün değil” sözleri ise dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan’a hareketinden önce Ermeni Soykırımı tartışmalarına ilişkin açıklamaları şöyle:

"Önce bir şeyi belirlememiz lazım. Tabi burada ne tür bir karar verirler veya verecekler şu anda onu bilemem. Fakat benim bildiğim ve inandığım bir şey var. Biz niye millet olarak veya medyamız niçin savunmada duruyoruz. Bunu anlamakta zorlanıyorum. Benim Cumhurbaşkanı olarak bir savunma derdim yok. Çünkü bizim bir defa soykırım diye üzerimizde bir leke bir gölge söz konusu değil.

'ÜLKEMİZDE HALA MİSAFİR EDİYORUZ'

"Biz her zaman şu anda dahil olmak üzere Ermenistan başta olmak üzere parlamentolarının kapısını onlara açan milletlere sesleniyorum… Şu anda benim ülkemde vatandaş olan ve vatandaş olmayan olmak üzere 100.000’e yakın Ermeni var. Acaba kendi ülkelerinde kaç Ermeni var? Biz ülkemizde Ermeni vatandaşlarımıza karşı bugüne kadar herhangi bir tersliğimiz onlara karşı diğer vatandaşlarımızdan farklı ve olumsuz bir muamelemiz oldu mu? Şu anda bizim dininde ve yaşamında her türlü ülkemizin imkanlarından istifadede gerek vatandaş olan Ermeni vatandaşlarımız gerekse olamayan ama ülkemizde kendi ülkelerinden kaçıp gelerek bulunan Ermeniler noktasında… Biz bunları deport edebiliriz. Etmedik. Ama biz bunları ülkemizde hala misafir ediyoruz. Bunu gösteren bir ülkeye karşı bu tavrı anlamak mümkün değil.

'BAŞKA YERLERDE BU TÜR TALEPLERİ OLDU VE BİZ BU TALEPLERİ KARŞILADIK'


"Her zaman söylüyorum. Van’da Akdamar Adası’nda oradaki biliyorsunuz Ermeni Ortodoks kilisesinin restorasyonunu her şeyini biz devletin kesesinden kasasından yaptık. Orada gelip ayinlerini yapıyorlar. Başka yerlerde bu tür talepleri oldu ve biz bu talepleri karşıladık. Bütün bunları yapan bir ülkeye karşı böyle bir tavrın içerisine girmek kabullenebilecek bir şey değildir.

'BİR KULAĞIMIZDAN GİRER ÖBÜR KULAĞIMIZDAN ÇIKAR'


"Avrupa Parlamentosu bugün ne tür bir karar alır bilemem. Hangi tür kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar. Çünkü Türkiye’nin böyle bir suçu asla kabul etmesi mümkün değildir. Bunu bir defa herkesin bilmesi lazım. Şu anda Amerika ne der ? Amerika ile ilişkiler noktasında bunları her zaman konuşuyoruz. Geçenlerde AB’de Parlamento Başkanı buradaydı. Kendileriyle konuştuk. O da bize kendi düşüncelerini söyledi. Sizin sorduğunuz soru istikametinde bize cevap vermedi. ‘Tam aksine bende sizin gibi düşünüyorum. Türkiye için böyle bir şey söz konusu olamaz’ dedi. Bunu bize söyledi. Şimdi arkadan çok farklı bir şey çıkarsa ne olur ? Çıktığı zaman gereken cevabı yine veririz. O ayrı mesele ama dediğim gibi bizim böyle bir sorunumuz böyle bir derdimiz yok. Bunu açık ve net bir şekilde söyleyeyim."

AP TASARIYI KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan ve Avrupa ülkeleri ile Türkiye’ye Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıma çağrısında bulunan tasarıyı bugünkü oturumunda kabul etti.