Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsviçre'nin başkenti Bern'de düzenlenen ‘hayır’ mitingine tepki gösteren Erdoğan, "Kendi ülkesinin cumhurbaşkanına karşı, Avrupa'da terör örgütleri pankartlarla, resmin yanı başına silah koyuyor. Onların solak partileri ile Türkiye'nin oradaki terör örgütü beraber yürüyorlar. Burası İsviçre, Hollanda, Belçika, Almanya. Bunları söyleyince beyefendiler rahatsız oluyor. Siz bizi üzüyor musunuz, üzüleceksiniz. Daha bu işin başı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziosmanpaşa'da toplu açılış törenine katılıyor. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Terör örgütlerine dağları ve şehirleri dar eden bir orduya sahibiz. Dün Hakkari'de 19, bu sabah Erzincan Kutu Deresi'nde 15 terörist etkisiz hale getirildi. Bu milleti bölemeyecekler. Bölmek isteyenler bunun bedelini ödeyecekler.

15 Temmuz gecesi FETÖ ihanet şebekesi mensuplarının ayıklanmasıyla ordumuzun kabiliyet seviyesi artmıştır. İnlerine girdiler, gereğini yapıyorlar. Ordumuz emirleri başkalarından alan mankurtlardan temizlendi.

Kilis'in güvenliğini sağlamışken, Amanosları boynu bükük bırakamayız. Kandil'i terör örgütünün başına yıkarken Sincar'da Mahmur'da yeni fitne ocaklarının yakılmasına izin veremeyiz. Musul'daki, Kerkük'teki kardeşlerimizi yalnız bırakamayız.

AVRUPA'DAKİ ERDOĞAN PANKARTINA TEPKİ

Şu anda Suriye bize 911 kilometre, Irak 350 kilometre ve biz oralardan tehdit altındayız. Buna gerekli cevabı vermek durumundayız. YPG/PYD, DEAŞ'a gerekli dersi vereceğiz, veriyoruz. Türkiye afra tafra yapılacak bir ülke değil. İçeride de bu tipler var. Kendi ülkesinin cumhurbaşkanına karşı, Avrupa'da terör örgütleri pankartlarla, resmin yanı başına silah koyuyor.

Türkiye öyle kalkıp afra tafra yapılacak bir ülke değil. Resmimin yanı başına silah koyuyor ve onların solak partileri ile Türkiye'nin oradaki terör örgütü beraber yürüyorlar. Neresi burası İsviçre Almanya Belçika. Bunları söyleyince beyefendiler rahatsız oluyorlar. Rahatsız olmayın siz bizi üzüyor musunuz? Üzüleceksiniz.

Her kim 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var' diyorsa ülkemizin kötülüğünü istiyordur. Her kim 'Avrupa'daki gelişmeler niçin müdahil oluyorsunuz' diyorsa, kesinlikle milletimize husumeti vardır. Biz kimsenin düşmanı değiliz, bizim kimseye husumetimiz yok. Her ülkeyle, her toplumda en ileri, en samimi ekonomi, sosyal ilişkiler kurmak, geliştirmek istiyoruz.

Fakat 54 yıl bizi kapısında bekleten Avrupa Birliği'ne ne diyeceğiz. Bazı akademisyenler çıkıyor, 'Daha önce şöyleydi, böyleydi'. Sen anlamazsın, senin önünde kariyer olsa ne yazar. Damdan düşeceksin, damdan. Biz damdan düştük, bunlar damdan düşmedi. Bunların önüne bir kitapçık koyuyorlar, şöyleydi, böyleydi. Bak İngiltere bile dayanamadı, Brexit.

"NAZİ, FAŞİST DEYİNCE RAHATSIZ OLUYORLAR"

Bunlar kalkıp benim bakanıma sınırları kapatırsa, bir başka bakanıma uçuş yasağı getirirse sessiz mi kalacağım? Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na diktatör diyeceksin, bunlara Nazi, faşist diyince rahatsız oluyor. Solingen NSU davalarını bir kenara koyabilir misiniz? Faşistsiniz, faşist. İstediğiniz kadar Nazi tanımından rahatsız olun. Camilerimize çizilen gamalı haç işareti koyanlar siz değil misiniz? Onlara karşı bir mücadeleniz var mı?

Her kim burnumuzun dibinde ülkemizi parçalamak için terör örgütleriyle işbirliği yapmaya kalkarsa külahları değişiriz. Bir taraftan silah vereceksiniz, o silahlarla ülkeme ateş açılacak, ben de susmayacağım, var mı böyle bir şey? Bir tarafta NATO'da beraber olacağız, NATO'da beraber olduğumuz ülke bana silah vermeyecek, terör örgütüne silah verecek.

Anayasa değişikliğine, yeni yönetim sistemi birilerini rahatsız ediyor. 60 maddelik değişiklik için çalışma yaptık, ana muhalefet kaçtı gitti. AK Parti ile MHP bu süreci devam ettirdi. Hayır diyenler kimler? Kandil hayır diyor, Kandil hayır diyorsa bunun tersini yapmak lazım. Pensilvanya, FETÖ hayır diyor. Bunlar 15 Temmuz'da darbe yapanlar değil mi? Demek ki bunun tersini yapmak lazım. 'Hayır diyenlere öyle veya böyle hakaret mi ediyorsunuz', ben hatırlatıyorum sadece. Biz hayra teşvik ederiz.