Filiz Akıncı, 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor

İzmir Gündoğdu Meydanı yakınındaki evinin balkonundan yerel seçim mitingi için kente gelen Recep Tayyip Erdoğan'a 'el hareketiyle' hakaret ettiği iddia edilen ve 'Kamu görevlisine hakaret' suçundan 2 yıla kadar hapsi istenen iki çocuk annesi, ekonomist Filiz Akıncı'nın yargılanmasına devam edildi. Duruşma ertelendi.

İzmir'de 16 Mart'taki seçim mitinginde o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'a el hareketi yaparak hakaret ettiği iddia edilen ve 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Filiz Akıncı'nın yargılanmasına devam edildi.

CNN Türk’te yer alan habere göre, İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davanın ikinci celsesine, Akıncı'nın avukatı Anıl Güler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına avukat Sema Cansu Bozkurt katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın suçtan zarar gördüğünü kaydeden avukat Bozkurt, Erdoğan'ın bu nedenle davaya katılma talebinin bulunduğunu bildirdi.

Bunun üzerine Akıncı'nın avukatı Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesi alınmadan suçtan zarar görüp görmediğine karar verilemeyeceğini savundu.

Gözden kaçırmayın

Duman ikazı nedeniyle THY uçağı geri döndü Duman ikazı nedeniyle THY uçağı geri döndü

Hakim, olay anının görüntülerinin yeraldığı 7 CD'nin bilirkişi tarafından incelenerek hazırlanan raporun mahkemeye ulaştığını bildirdi.

Bunun üzerine taraflar, raporu incelemek için süre istedi. Ayrıca, Güler, daha önce dinlenmesini istedikleri iki tanığın olayla ilgili görgüye dayalı bilgilerinin bulunmaması nedeniyle dinlenmelerinden vazgeçilmesini istedi.

Hakim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın suçtan zarar görmesi nedeniyle davaya katılma talebinin kabulüne, tanıkların dinlenmesinin vazgeçilmesine ve bilirkişi raporunun incelenmesine süre tanınması için davayı, 10 Mart 2015 tarihine erteledi.

EL HAREKETİ TESPİT EDİLEMEDİ       

Bilirkişi tarafından incelenen rapordan birer örnek tarafların avukatlarına verilirken, raporda, dönemin Başbakan'ı Erdoğan'ın otobüsünün beklediği sırada kamera görüşünün seçim çalışmaları için asılan bayraklar nedeniyle kapandığı, bu nedenle binalardan görüntü elde edilemediği, şüpheli Filiz Akıncı'nın elle hakaret konusunda herhangi bir tespit yapılamadığı belirtildi.