Arnavutluk'ta 2019'da meydana gelen deprem sonrası TOKİ'nin yaptırdığı konutlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı

Gözden kaçırmayın

Furkan Yazıcıoğlu: Şu aşamada şüpheli bir durum görünmüyor Furkan Yazıcıoğlu: Şu aşamada şüpheli bir durum görünmüyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Arnavutluk'un Laç kentinde depremzedeler için inşa edilen konutların teslim töreni yapıldı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Koronavirüs salgınında büyük ülkeler gözlerini kapatırken biz dara düşenlere yardım ettik” dedi. Erdoğan, depremzedelere anahtarlarını teslim etti.

Arnavutluk'ta 26 Kasım 2019'da yaşanan 6,3 büyüklüğündeki depremde 51 kişi hayatını kaybetmişti.

Erdoğan, “Aynı acıları pek çok kez yaşamış bir ülkenin insanları olarak meydana gelen deprem Arnavutluk halkı kadar bizim de yüreğimizi dağlamıştır. Deprem haberini alır almaz bölge halkının acılarını paylaşmak, yaralarını sarmak için hemen harekete geçtik. Devlet olarak bütün imkanlarımızı seferber ederek sizlerin yardımına koştuk. Az önce değerli kardeşim Edi Rama'nın da ifade ettiği gibi kardeşler kardeşlerinin imdadına zor zamanda yetişirler” ifadelerini kullandı.

“Değerli dostum Başbakan Edi Rama ile sürekli temas halinde olarak yürütülen çalışmayı yakından takip ettik. Depremden sonra bölgeye yardıma ilk koşan ülkenin Türkiye olması aramızdaki dayanışmanın en güçlü ispatıdır. Sahadaki bu yardımlarımızın yanı sıra Arnavut kardeşlerimizin yükünü bir nebze hafifletmek için yıkılan konutların yerine yenilerini inşa etmek kararı aldık” diyen Erdoğan devamında da şunları söyledi:

'42 MİLYON EURO'YA MÂL OLDU'

“2020 temmuz ayında gerekli mutabakat zaptını imzaladık ve koronavirüs salgınına rağmen aynı yılın aralık ayında inşaatlara başladık. Bugün de toplam 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon Euro'ya mâl olan konutları sizlere teslim ediyoruz. Teslim ettiğimiz konutları Arnavutluk'a ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

Bu süreçte Türkiye olarak biz de depreme, sel ve yangın afetine maruz kalsak da Arnavutluk'a verdiğimiz sözü Allah'a hamdolsun yerine getirdik. Altını çiziyorum... Kardeşliğin nişanesinin çağrıldığında gelmek değil ihtiyaç duyulduğunda kendiliğinden orada bulunmak inancıyla her daim yanınızda olmayı sürdüreceğiz. İnşallah bu haspi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye-Arnavutluk dostluğu ilahiyane devam edecektir.”