Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı.

Erdoğan, "Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır" dedi.

Konutlar 240 ay vadeyle satışa çıkacak. 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlara aylık 2280 TL’den başlayan, 850 bin lira fiyata sahip konutlara da 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle ödeme gerçekleştirilecek. Erdoğan, projede şehit yakınları, gaziler, emekliler, engelliler ve 18-30 yaş arası gençlere de kontenjan ayrıldığını duyurdu. İlk etap projelere başvuru yarından itibaren başlayacak.

Erdoğan, Beştepe'de gerçekleştirilen törende konuştu. Erdoğan, "Tarihimizin en büyük sosyal komut projesine öncülük eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’mizi tebrik ediyorum.  Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de asırlık hizmetlerle, eserlerle buluşturduk. TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal dahi edemeyeceği bir atılımla, yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettik. Ülkemize çağın tüm ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce iş yeri,  kamu binası, Avrupa standartlarının da fevkinde statlar, her kesimden insanımız için sosyal tesis kazandırdık" değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Şehri, şehir yapan en önemli unsurlar olan doğal, tarihi ve kültürel mirasımızı korumaya özel önem verdik. Bizi mazimizle buluşturan, yüksek mimari değer taşıyan evlerimizi, dükkânlarımızı, meydanlarımızı en emin şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attık. Halen 45 ilimizde 80 tarihi meydanımızı kültürel değerlerine uygun olarak yeniden ülkemize kazandırıyoruz.

 Edirne'de Selimiye Camii çevresini yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bursa'da tarihi çarşıyı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlisimizde meydanımızı içerisine bir de millet bahçesi koyarak düzenliyoruz. Saraçoğlu Mahallesi'ni özgün ve yemyeşil bir yaşam alanı olarak şehrimize kazandırıyoruz. Aynı şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camii'yle Zonguldak, Muş, Afyonkarahisar ve Kayseri'de yenileme projelerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Beypazarı Sanatçılar Çarşısı'na kadar yüzlerce sokakta cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz. Yeşil alanlarıyla gençlerimizin dinlenme ve okuma mekanları haline gelen millet kıraathanelerini hızla inşa ediyoruz.

Vatandaşlarımız tarafından sahiplenilen millet bahçelerimiz Türkiye’nin yeşile saygılı şehircilik vizyonunun örnekleri olarak uluslararası şehircilik ödüllerine layık görülmüştür.

Tüm bu çalışmalarla TOKİ sadece bina yapan bir kurum olmanın ötesine geçerek Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sosyal hizmet yapıları arasına girmiştir.

2012 yılında tarihimizin en büyük kentsel dönüşümünü başlattık. Elbette bu büyük dönüşümün sahibi de yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. 2019 yılında  önce 50 bin adetlik, ardından 100 bin adetlik iki sosyal konut projesi başlatmıştık. Bu projelerle 81 ilimizin her köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması bizi daha büyük adımlara sevk etmiştir.

"BAŞVURULAR YARIN İTİBARİYLE BAŞLAYACAK"

Hem yapılacak konut sayısını artırmaya hem de kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. Ülkemizin her yerinde yüzbinlerce yeni sosyal konutun, konut arsasının ve iş yerinin inşa sürecini başlatıyoruz. Birazdan ana hatlarını milletimizle paylaşacağımız, başvuruları yarın itibariyle başlayacak, ekim ayına kadar sürecek bu projelerin ilk temelini de yılbaşında atıyoruz.

"AMACIMIZ İLK ETAP KONUTLARINI AZAMİ 2 YIL İÇİNDE BİTİRİP HAK SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZA TESLİM ETMEK"

Amacımız ilk etap konutlarını azami 2 yıl içinde bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir. Yatay mimari esasıyla zemin artı 3, zemin artı 5, depreme dayanıklı şekilde inşa edeceğimiz bu projeler aynı şekilde ülkemizin her yerinde devam edecektir.

Projelerimizi özellikle mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Bu kampanya sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılına böyle küresel ve tarihi önemde bir kampanyayla girmekten gurur duyuyoruz.

"Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmak"

Şimdi kampanyamızla ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Böylece 2003 başından itibaren ürettiğimiz sosyal konut sayısını 2 milyona, diğer projelerle birlikte bu konutlarda oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız.

Projemizin ve bu kapsamda yapılacak konut ve iş yerlerinin ismini de İlk Evim, İlk İş Yerim olarak belirledik. Bu projenin büyüklüğünü anlatmak için şöyle bir örnek vermekte fayda görüyorum: Tanıtımını yaptığımız 500 bin konut hedefi sayısı iş yerleriyle birlikte düşünüldüğünde hane sayısı bakımından İstanbul’un dörtte birine, Ankara’nın yarısına, Kocaeli’nin tamamına eşit.

Bu büyüklükteki bir proje yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değeri demektir. Çarpan etkisiyle 2 trilyon TL’den fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak bir projeyi vatandaşlarla paylaşıyoruz.

"Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını da düşüreceği gibi vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracak"

Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını da düşüreceği gibi vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracaktır.

Esasen Türkiye, Avrupa ve ABD gibi yerlerle kıyaslandığında konut sahipliği oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında gelmektedir.

Bu kampanya; özel sektör yatırımların da yol açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki konut sahipliği oranını daha da artıracaktır.

İlk etap konutlar hangi illerde yapılacak?

Dünyada mekan ahirette iman diyen bir millete yapılabilecek en büyük hizmetin bu olduğuna inanıyorum. Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konutu, 250 bin konut arsasını, 10 bin iş yerini 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz.  Konutu, arsası ve işyeriyle toplam 360 bin bağımsız birimden oluşan projemizin ilk etabı dahi cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut atılımdır. İlk etap konutlarımızdan 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da, 12 bin 500’ü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’de inşa edeceğiz.

Kimlere kontenjan ayrıldı?

Diğer illerimizde de nüfuslarına göre değişen sayıda konut inşası gerçekleştireceğiz. Bu konut projesinde çeşitli kesimlere pozitif ayrımcılık yaparak kontenjanlar belirliyoruz. Buna göre; şehit yakınları ve gazilere ilk etabın yüzde 5’e denk gelen 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza yine yüzde 5’e denk gelen 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise yüzde 20’ye denk düşen 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. 18-30 yaş arası gençlerimize de bir kontenjan oluşturduk. Projemizdeki konutların yüzde 20’sine denk gelen 50 binini de yarınlarımızın teminatı gençlerimize tahsis ettik.

Sosyal konut projesinin fiyatları ne kadar olacak?

Konutlarımızın maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaparak belirlediğimiz fiyatları da şu şekilde olacaktır. Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2280 TL’den başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle sahip olabilecektir. Aynı şekilde toplam 850 bin lira fiyata sahip konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir. Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir. Belirlenen toplam bedelin yüzde 10’u peşin alınacak, taksit ödemeleri ise sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır.

"BU PROJELERİ TİCARİ KAZANÇ KAYNAĞI HALİNE GETİRMEK İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ"

Kamunun ciddi kaynak ayırarak, önemli fedakarlıklarda bulunarak yürüttüğü bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de açık söylüyorum, fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem evlerini kaybedecekleri sıkı, etkin, güvenilir bir denetim mekanizması kuracağız. Tek derdimiz imkânı kısıtlı ailelerimizi uygun şartlarla ev sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içinde yaşayacak ailelerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Arsa fiyatları ne kadar olacak?

Yine bu kampanyayla birlikte ilk defa vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazırlanmış, ev yapmaya hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. Böylece düşük gelirine mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini yapma imkanı sağlıyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Arsayı alan vatandaşımız belirlenen projeye uygun şekilde ve sürede kendi evini yapabilecektir.

Hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecektir. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar var. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1.604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bir yöntemle vatandaşlarımıza satılacak. 2. grubu oluşturan hisseli parsellerin ödemesi ise 937 liradan başlayan taksitlerle 10 yıl vadeyle ve faizsiz şekilde yapılabilecektir.

Şimdi de iş yerlerimizle ilgili bazı ayrıntıları paylaşmak istiyorum. 12 ilimizde 3 bin 930'u tamamlanmış, toplamda 10 bini aşan sanayi tipi iş yeri projemiz bulunuyor. İlk etap kapsamında 10 bin yeni iş yerini daha hizmete sunuyoruz. Onlarca farklı sektöre yayılan küçük işletmelere hitap eden sanayi tipi iş yerlerimiz 100 bine yakın ek istihdam sağlayacaktır. İş yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vade ile emekçilerimize, genç girişimcilerimize sunacağız.

İlk evim, ilk iş yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize, vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Dünyada sosyal konut, sosyal devlet, sosyal yardım uygulamalarının ekonomik daralma nedeniyle geri plana atıldığı bir dönemden geçiyoruz. Özellikle sosyal konut projeleri inşaat maliyetleri nedeniyle durmuştur. Dünyada hiçbir ülkenin maliyet ve süre olarak cesaret edemediği bir projeyle milyonlarca vatandaşımızı ev sahibi yapmakta kararlıyız.

Bugün açıkladığımız projenin tamamı, 500 bin konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri bittiğinde 3 milyon 750 bin insanımızı daha güvenli yaşam alanlarına kavuşturmuş olacağız. Ülkenin her kazancına itiraz edenler de unutmayın, onlar boş durmuyor. Her projemiz gibi bunun da yapılamayacağını söylemeleri ben kale bile almıyorum. Çünkü biz yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

“BİZİ ASIL ŞAŞIRTAN MUHALEFET CENAHININ GENÇLERİMİZİN EV SAHİBİ OLMALARINA KARŞI OLMASIDIR”

Bizi asıl şaşırtan muhalefet cenahının gençlerimizin ev sahibi olmalarına karşı olmasıdır. Ey muhalefet, biz göreve geldiğimizde sizin gençlere verdiğiniz burs neydi ya? 45 liracıktı, şimdi 850 TL’ye çıktı.

“BİZ GENÇLERİMİZİ HAMD OLSUN SOKAKLARDA BIRAKMADIK”

Biz gençlerimizi hamd olsun sokaklarda bırakmadık, 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız henüz dolmuş değil, müracaat henüz yok biz ona rağmen yeni ilavelerde bu rakamı 1 milyona çıkaracağız. Geçmişte nasıl yüz binlerce gencimizin ev sahibi olmalarını sağlamışsak bugün de aynısını yapacağız. En güzel cevabı gençlerimizin vereceğine inanıyorum. Bu projeyi de milletimize olan vefa borcumuzu ödemenin bir borcu olarak görüyoruz. TEKNOFEST gençliğini bizim her yönüyle desteklememiz gerekiyor. Projeyi hayata geçirecek Bakanlığımız ile TOKİ'mizi, yüklenici firmayı, mühendislerimizi tebrik ediyorum. Her konut 250 farklı çeyiz noktasında bir hareketlenme meydana getiriyor. Ekonomiye de ayrı bir hareketlenme demektir bu. Attığımız bu adımla projemizin ülkemiz için yeni bir dirilişe vesile olmasını diliyorum"