‘Erdoğan kadın düşmanıdır’ sözlerine 11 ay ceza

Sebahat Tuncel hakkında, “Tayyip Erdoğan tam bir kadın düşmanıdır” sözleri gerekçe gösterilerek 11 ay hapis cezası verildi

Güncel 17.09.2020 - 00:00 17.09.2020 - 00:00

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” etmek iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü.

Tuncel’in, 2016’da yaptığı bir konuşmasında geçen “Tayip Erdoğan tam bir kadın düşmanıdır” ifadesi gerekçe gösterilerek açılan dava duruşması Diyarbakır 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tuncel’in avukatı Şivan Cemil Özen duruşmada hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını sunan iddia makamı, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istedi. 

AV. ÖZEN: KONUŞMA CIMBIZLANMIŞTIR

Cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında değerlendirilen cümlenin, şahsa ve yaptığı göreve yönelik alenen hareket içermesi gerektiğini belirten Tuncel’in avukatı Özen, “Müvekkil, ‘Recep Tayyip Erdoğan kadın ve Kürt düşmanıdır’ şeklinde iki cümle sarf etmiştir. Tabii ki bir tüm konuşmanın içerisinden iki cümleyi cımbızlamak, anlamından uzaklaştırma anlamına geliyor. Zira bu husus ile ilgili AİHM’in ‘Caltees’ İspanya kararında konuşmanın bir bütün olarak ele alınması gerektiği, bir tespit yapılması halinde bu hususun cümlenin içerisinden birkaç cümle çıkarılması sureti ile hakaret suçu oluşturamayacağı ön görülmüştür. Müvekkilimizin kullandığı ifadeler ifade özgürlüğü kapsamındadır” diye konuştu. Av. Özen, müvekkilinin beraatını talep etti.

11 AY 20 GÜN CEZA

Mahkeme, suçun işleniş biçimi, suçun işlendiği yer ve zaman, suç nedeniyle meydana gelen zararın ağırlığı, sanığın kastının yoğunluğu gerekçesiyle Tuncel hakkında  “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@