Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “FETÖ mensuplarının başını PKK ve DAEŞ mensupları gibi ezmekten yanayız. Sizlerin kendi alanında destek vermenizi diliyorum. FETÖ'yü iş dünyasından da temizlememiz şart. Örgütün finans kaynaklarını kurutarak başarıya ulaşabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleriyle istişare toplantısında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

* 10 Ağustos 2014 tarihinde yüzde 52'lik oy oranıyla Cumhurbaşkanlığına layık gören milletime şükranlarımı sunuyorum. Seçim hükümeti kurdum. Her alanda düşüncelerimi ifade etmekten geri durmadım. Kim ne der diye düşünmedim. Aziz milletimin çıkarlarını gözettim.

* 17-25 Aralık darbe girişiminde gösterdiğim duruşu 15 Temmuz'da anlaşıldı. O ana kadar maalesef birçok eş dost ahbap bizleri anlamıyordu, anlamamıştı. 15 Temmuz'da bu olay ortaya çıktı. Şimdi birçok kesim anladığını ortaya koymaya başladı.

* TİM'in geçmişine baktığımızda gelen Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar ne kadar sık bir araya geliyor muydu? Bilemem. Ben TİM'le de, TOBB'la da bir araya olmaya özen gösterdim. Bu ülkeyi biz beraber ayağa kaldıracaktık. İş dünyası diri ve güçlü olmazsa, ülkemizin de diri olması mümkün değildir.

* Dün 9 aylık aradan sonra Rusya'ya ziyaretimiz gerçekleştirdik. Dar kapsamlı bir işadamları toplantısını da Sayın Putin'le gerçekleştirdik. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Rusya'yla olan ekonomik ilişkileri süratle aşacağız.

‘KAÇAKLAR KAÇIYOR, BİZ DE KOVALIYORUZ’

* Değerli ihracatçılar en son haziran başında sizlerle bir araya gelmiştik. Almanya parlamentosundaki sözde Ermeni soykırımı vardı. Bugün 15 Temmuz hadisesi sebebiyle birlikteyiz. Nasıl karanlık bir gece olarak başladıysa 16 Temmuz'da aydınlık bir gün olarak doğdu.

* Milletimiz 15 Temmuz gecesi silahların, tankların karşısına büyük bir inançla dikilmiştir. Bu millet büyük, güçlü bir millet. Kaçaklar kaçtı, biz de kovalıyoruz. Bunu da intikam hırsıyla yapmadığımızı söyleyeyim. 240 şehidimizin kanını yere bırakamayız, bırakırsak hesap veremeyiz.

* Ben en yakın mesai arkadaşımı kaybettim, aslında kaybolmadı çok yüce makama ulaştı. 16 yaşındaki yavrusu da onunla beraber o makama yürüdü.

* 2195 yaralımız, kimisinin ayağı kopuk, kolu kopuk gazi olarak ziyaretlerimizde gördükçe sorumluluğumuzun büyüklüğünü anlıyoruz. Bu işi adalet çerçevesinde, hukuk içinde hesabını soracağız.

* Malazgirt'ten Söğüt'e İstanbul Fethi'nden Çanakkale'ye kadar şanlı tarih 15 Temmuz'da yeniden canlanmıştır. Afganistan'da, Suriye'de yaşanan görüntüleri tekrarlamak isteyenlere milletimiz tarihi bir ders vermiştir.

* Ne diyor FETÖ'cü kalemşörler sözde Prof'lar bu millet silahların karşısına dökülemez, kaçarlar diyor. Ama benim milletim anında meydanlara dökülmekle kalmadı, tankların önüne geçti. Tankların altında şehit oldu. Bunu hanım kardeşlerim de yaptı. Bize nine hatunları hatırlattı ve şehit oldu.

* Yaşlı amcalar hiç yılmadan karşısındaki silahlının karşısına gidiyor o vurdukça vur diyor. Böyle bir yapı var. Bu farklılıktır. Bu milletin farkını ortaya koyuyor. Bu süreçte iş dünyası da ihracatçılar da sağlam duruş sergilemişlerdir. Üretimi ihracatı aksatmadan sürdürmüşlerdir.

* 16 Temmuz'da piyasaya sürülen paraya baktığımızda 2,5 milyon dolar hemen Türk Lirasına çevrilip piyasaya sürülmüştür.

* Darbe girişiminin ertesi günü TİM'in Panama ve Guetemala'ya gönderilecek heyetleri iptal etmemesini ben çok önemli görüyorum. Çünkü bu hain oyunun en önemli ayaklarından biri de ekonomimizin çökertilmesiydi.

* Milletimiz 10 milyon dolar döviz bozdurup bu oyunu da bozmuştur. 2 yardım talep ediyorum. Yurtdışındaki tüm muhattaplarınıza bu darbe girişiminin gerçek yüzünü FETÖ'nün tüm dünya için tehdit olduğunu anlatmanızdır.

* O camidan dostlarınız arkadaşlarınız olabilir, ben diyorum ki bunları ifşa edin. Savcılıklara bildirmeniz lazım. Bu bir vatanseverlik borcudur. Herkesi istihbarat bilemeyebilir, emniyet bilemeyebilir ya da yetişemeyebilir bakın adamlar kaçıyor.

"ÜLKESİNE ACIMAYANA BİZİM ACIMA DUYGUMUZ YOKTUR"

* Bunların diyelim ki TSK, diyelim ki emniyet teşkilatı... Enterasan olan şu oradaki imamlık görevini siviller vasıtasıyla yaptılar. Tahsil çok önemli değil, şeytani bir zihinsel yapı.

* 17-25 Aralık yargı ve polis darbe girişimini benim şahsi meselem olarak görüp, 15 Temmuz'u hala kavramayanlar bu örgütün iflah olmaz üyeleridir. Ülkesine acımayana bizim acıma duygumuz yoktur. Zalime merhamet mazluma eziyettir.

* FETÖ mensuplarının başını PKK ve DAEŞ mensupları gibi ezmekten yanayız. Sizlerin kendi alanında destek vermenizi diliyorum. FETÖ'yü iş dünyasından da temizlememiz şart. Örgütün finans kaynaklarını kurutarak başarıya ulaşabiliriz.

* Bürokraside binlerce insanı atıyorsunuz bizi endişeye sevk ediyor diyor Batı, kendileri bunu çok çok farklı şekilde yaptı. Malum Doğu ve Batı Almanya birleşmesinde gördük. Öyle bir ayrıma gittiler ki 100 binlerce devlet görevlisini görevden aldılar.

* Bize bu endişelerden bahsediyorsunuz da siz bunları bizden çok daha ileri boyutta yaptınız dedim telefonda. Nereye varırsa varsın yapacağız. Bunu temizlemeye mecburuz.

* Nasıl bunları haraca bağladığını açık görüyoruz. Bu örgüte giden her kuruş millete sıkılan kurşundur.

* 11-17 Temmuz arasında 2,1 milyar dolar olan ihracatımız, 2,7 milyar dolara ulaştı. İlk 7 aylık ihracat 80,5 milyar dolara ulaştı. Çalışacağız, koşturacağız.

* Biz de süreç içinde atacağımız bazı adımları paylaşacağız. Finans sektöründe bazı engellemelerin olduğuna dair bilgiler var.

* Ama kamu bankaları ve özel sektör bankaları fırsata çevirmeye kalkarlarsa kapımızı kolay kolay çalamazlar. Zaten milletin parasıyla çalışıyorsunuz. Kalkıp da yatırımcımızın önünü açmaz, daraltır basit bir olayda geriye çağırma gibi bir mantığın içine girerse ben bunu ihanet olarak değerlendiririm. Sıcak da bakamam. 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağız.

* Rusya'yla 100 milyar dolarlık dış ticarete ulaşma kararlılığımızı yeniledik. İhracatçılarımızın farklı pazarlara açılma gayretini görüyorum. Netice almaya başladığımızı da görüyorum.

* Yenikapı'da 5 milyon insanın buluşması Cumhuriyet tarihimizin bir ilkidir. Demokrasimizin yenikapısı açılmıştır. Dünyaya da bizi iyi okuyun anlayın denmiştir. Bu duruş bu birleşme dünyaya mesajdır. Milletimiz geleceğine sahip çıkma konusunda da kararlı olduğunu göstermiştir.

* Her olanda bir hayır vardır. Emin olun onlar bu kadarını beklemiyordu. Ülkemiz çökertmek için oynanan oyun, son dönemin en büyük birliğini gerçekleştirmemize vesile olmuştur.

* Bakın! Önce kavşağı bombaladılar, sonrasında caminin önünde bombaladılar, orada 6 şehit var. Bir tanesi bayan kardeşimiz, başı vücudundan koparak kongre merkezimizin çatısına düştü. Bunlar bu kadar alçak. Tarihte böyle biz zulüm oldu mu? Bu kardeşlerimizin kanlarını biz yerde bırakamayız.

* İşte Yenikapı bundan dolayı böyle oldu. 15 Temmuz tezgahını kuranlar medyanın, STK'ların, farklı ideolojilerin birbirine gireceğini kendilerinin rahatça işlerini halledeceğini düşündü. Hiç böyle olmadı.

* Yeniden gazilik ünvanına Meclisimiz kavuştu. Hesaplarının hiçbiri tutmadı. Tam aksine onların hiç istemediği bir birlik görüntüsü ortaya çıktı. Mesele bu o duruş çok önemli. Yani yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan diyor ya şair böyle.
 
* Biz bu güzel tabloyu sonuna kadar muhafaza etmekte kararlıyız. Lider kadrolar arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır. Hamdolsun o gece tam aksi oldu. Türkiye bugün 2023 hedeflerine 15 Temmuz sabahından daha yakındır.
 
* Ekonomimizi yatırım, istihdam, ihracat gibi ayaklar üzerinde büyütmek konusunda kararlıyız. Bankacılık sektörümüz güçlü ama gücünü fırsata dönüştürmeye kalkarsa karşısında bizi bulacaktır.
 
* Amerika'da Japonya'da faiz oranı ne? Bizde neden böyle oluyor? Aynı ilkelerle hareket ediyoruz. Milleti aldatma, girişimcimizi aldatma yok. İmzayı atıyorsunuz ne getirir götürür bakmıyorsunuz, bir an önce parayı alayım diyorsunuz. Ama finans sektörünü sıkıştıracağız.
 
* Faizler düştü dediğimiz zaman bankalarımızın yatırımcılarımızın önü açılacaktır. Uyduruk bahanelerle kredileri geri çağıran bankalar kendilerine bir saf belirlemiştir. Bu saf ülkemizin milletimizin safı değildir.
 
* Şu andan itibaren tüm bankalarımızın birlik ve beraberlik ruhuna uygun adımlar atmasını bekliyorum. Ülkemizin üzerinde oynanan oyunları beraber bozduk. Cumhurbaşkanı olarak hepsinin takipçisi olacağım.
 
* Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan yatırım ortamının iyileştirmesiyle ilgili ihracatçıların yeşil pasaportu olmak üzere birçok konu çözüldü. İhracat destek konusundaki paketin de en kısa sürede özellikle yasalaşması için hükümetimize gerekli telkinleri yapmış oluyorum.
 
* Bölücü terör örgütünün elinde olmayan silahla bizi vurdu bu alçaklar.
 
* F16'larla atak helikopterleriyle tanklarla hepsiyle üzerimize yürüdüler. Tankların altına kendini atan gençlerden Sabri kardeşimize nasılsın dedim, ben iyiyim de siz nasılsınız dedi. Napıyorsun dedim, bilgisayar yazılımcısıyım dedi, bu imanı bu aşkı görüyor musunuz?
 
* Ne demiş Ersoy; İmandır o cevher ki,ilahi ne büyüktür. İmansız olan paslı yürek, sinede yüktür. Bu millet başka bir millet.
 
* Çılgın Türkler diyorlar ya, bu millet imanlı çılgın Türkler. Geçen şehitlerin evine gittim. Bir tanesi hanım diyor ben köprüye gideceğim, bilmiyor musun diyor hanımı darbe var. Adam diyor ki abdestimi aldım, hanımı diyor ki ben de seninle geleceğim diyor. Beyi şehit oluyor. Bu millet alnından öpülesidir.
 
* Bu iş dünyasında da boşluk bırakmaksınızın bu yola devam edecektir. Ülkemizi hakettiği yere getireceğiz. Bu gazi mekana teşriflerinizden ötürü sizlere teşekkür ediyorum.

(Kaynak: Habertürk)