TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizdeki üst düzey yetkinliklere sahip bilim insanlarına destek olmak hepimizin boynunun borcudur. Öte yandan üniversitelerimizin fizik, kimya, biyoloji ve matematik gibi temel bilim alanlarına ilgisi istediğimiz seviyede değil. Teknolojik bağımsızlığın siyasi bağımsızlığın temeli olduğunu bilerek çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Ödül töreninde açıklamalarda bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Her yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri sahipleriyle burada buluşarak artık bir geleneği iyice yerleştirdiğimize inanıyorum. Bu yıl 66 bilim insanımız yaptıkları çığır açıcı çalışmalardan dolayı ödül alacaklar. 3 bilim insanımız da TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü'nü alacak. Batı medeniyeti her ne kadar referans vermekten imtina etse de bilimde atılan seviyenin temelleri doğu medeniyetinde atıldı. Tarihe kısa bir yolculuk yaptığımızda batının karanlık çağını yaşadığı dönemde doğunun altın çağını yaşadığını görüyoruz. Çok sayıda bilim insanımız o dönemde tarih yazdı.

'BİLİM, TÜRKİYE'NİN SİYASİ BAĞIMSIZLIĞININ DA TEMİNATIDIR'

Elbette sadece geçmişteki başarılarımızla iftihar ederek bir yere varamayız. Ama köprü kurmadan da yapamayız. Son 19 yılda yaptığımız yatırımlarla bilimin ve özgür düşüncenin hamisi olduk, olmaya da devam ediyoruz. İnovasyonun ve teknolojinin bel kemiği olan bilim, Türkiye'nin siyasi bağımsızlığının da teminatıdır. Biz sonu gelmeyecek bu fetih için yeni Fatih'ler yetiştirmenin derdindeyiz.

'BİLİM İNSANLARINA DESTEK OLMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR'

Aziz Sancar bursu dışında da yeni bir burs programını da buradan duyurmak istiyorum. Dünyada çığır açan Prof. Dr. Fuat Sezgin adına yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası için yeni bir burs programı açıyoruz. Ülkemizdeki üst düzey yetkinliklere sahip bilim insanlarına destek olmak hepimizin boynunun borcudur. Öte yandan üniversitelerimizin fizik, kimya, biyoloji ve matematik gibi temel bilim alanlarına ilgisi istediğimiz seviyede değil. Teknolojik bağımsızlığın siyasi bağımsızlığın temeli olduğunu bilerek çalışmaya devam edeceğiz.

'HEDEFİMİZ, DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ ARASINA GİRMEK'

Ülkelerin gücü artık yüksek teknolojideki etkinlikleriyle ölçülüyor. Savunma sanayinde geldiğimiz nokta da ortadadır. İhracatta yılık 221 milyar dolar rakamını yakaladık. Cari fazla vereceğimiz günler yakındır. Pusulamız katma değerli üretimdir. Rotamız yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyümedir. Sanayinin tüm sektörlerinde parmakla gösterilen ülkelerden biri olmak hedefiyle sürekli vites yükselterek yolumuza devam ediyoruz. Hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmektir."