Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, görüşmede iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ile Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’daki gelişmeler ve göç başta olmak üzere bölgesel konuların ele alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan’da mevcut önceliğinin vatandaşlarının tahliyesi olduğunu ve başkent Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlama sorumluluğunu uygun şartların oluşması halinde devam ettirebileceklerini söylediği aktarıldı.

Açıklamada, “Afganistan ve İran’da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afgan düzensiz göçü, krize dönüşmeden başta Avrupa ülkeleri olmak üzere herkesin samimi bir şekilde elini taşın altına koyması ve uluslararası toplumun bu konuda bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı kuruluşların katkılarının arttırılması gerektiğini dile getirdiği belirtilen açıklamada, “Afganistan kaynaklı göçün yeni insani trajedilere sebep olmaması için Afganlılara kendi topraklarında ve komşu ülkelerde yardım sağlanması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere ilgili BM kuruluşlarının mali katkıları artırılarak daha etkin rol oynamalarıyla bu göç baskısının azaltılabileceğini ifade etti” denildi.

ERDOĞAN-MICHEL GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'le görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıklamasına göre, Türkiye ve AB ilişkilerinin yanı sıra Afganistan'daki gelişmeler de değerlendirildi.

Erdoğan'ın AB’nin Dijital Covid-19 Sertifikasına Türkiye’yi dahil etme kararından memnuniyet duyduğunu dile getirdiği aktarılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin yeniden başlatılmasına, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ve vize serbestisi başta olmak üzere 18 Mart Mutabakatı’nın bir bütün olarak hayata geçirilmesine yönelik beklentisini yineledi" ifadeleri kullanıldı.

"Türkiye’nin mevcut önceliğinin Afganistan’ın sürdürülebilir barış ve istikrara kavuşmasının yanı sıra bu ülkedeki vatandaşlarının tahliyesi olduğunu" söyleyen Erdoğan, birçok Avrupa ülkesinin tahliyeye yönelik destek taleplerini de karşıladıklarını belirtti.

'TÜRKİYE'NİN ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMESİ BEKLENMESİN'

Erdoğan'ın göçe karşı Afganistan ve İran'da tedbir alınmasını istediği ifade edilen açıklama şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiklerini belirterek, gerekli tedbirler alınmazsa Afganistan kökenli göç baskısının daha da artacağını, bunun da bütün ülkeler için ciddi bir meydan okuma teşkil edeceğini söyledi. AB’nin Afgan halkına Afganistan'da ve Afganistan'a komşu ülkelerde, özellikle İran'da yardım etmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, halihazırda 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını vurguladı.

AB’nin Afganistan misyonu için çalışan yerel personelin Türkiye’ye kabul edilmesi konusunda talep aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üye ülkelerin kendilerine hizmet vermiş, güç durumdaki insanların yalnızca küçük bir kısmına kapılarını açtıklarını; bu tür sembolik adımlarla meselenin üstesinden gelinemeyeceğini ve Türkiye’nin üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını üstlenmesinin beklenemeyeceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin aday ülke olduğu hatırda tutularak kapsamlı, içerikli ve samimi bir iş birliği tesis edilmesi gerektiğinin altını çizdi."