Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Alevi- Bektaşi vatandaşlarımızın bir araya geldiği mekânların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar bu kurumsal yapı altında kamu güvencesi, desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, yapım, onarım, bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır" açıklamasını yaptı.

Erdoğan,  İstanbul’da Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi'nde düzenlenen Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

"Asırlardır Anadolu topraklarını ilimle, irfanla, hikmetle yoğuran gönül sultanları hizmetleri ve eserleriyle millet olma şuurumuzu kolaylaştırmıştır. Bugün karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı da ancak aşkla, muhabbetle birlikte kardeşlikle göğüsleyebiliriz.  Sinsi niyetlerle milli birliğimizi bozmak için içeride ve dışarıda çalışan pek çok kesim olmuştur. Aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.

Bin yıldır ebedi yurdumuz olarak seçtiğimiz Anadolu’yu fikren ve fiziken tahkim etmek, adalet temelli bir nizama kavuşturmak için mücadele veriyoruz. Haçlılardan Moğollar’a kadar vatanımızı tahribe yönelik her saldırıyı inanç ve kararlılıkla bertaraf ederken kendi medeniyetimizin inşasını da aynı şekilde sürdürdük. Ebedi vatanımızın her köşesini medreselerle, köprülerle, çarşılarla ilmik ilmik dokuduk. Selçuklu’dan Osmanlı’ya oradan cumhuriyetimize gelen bir süreklilik içinde istiklalimizi koruduk.

Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız asırlık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz eser ve hizmetlerimiz vardır.

"KAZANDIRDIĞIMIZ HER BİR YATIRIMLA ÜLKEMİZİ ADIM ADIM 2023 TÜRKİYESİNE HAZIRLADIK"

Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde milletimizin hayallerini hayata geçirirken tüm alanlardaki sorunları da çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız her bir yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiyesine hazırladık.

"EKONOMİK SIKINTILARIN YOL AÇTIĞI KAYIPLARI DA HIZLA TELAFİ EDİYORUZ"

Bugün de cumhuriyetimizin ikinci asrını Türkiye Yüzyılı haline getirecek yeni bir atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlarken milletimizin tüm kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara özel önem veriyoruz. Salgın ve savaşın tetiklediği küresel krizlerin ülkemiz üzerindeki olumsuz etkilerini göğüslerken ekonomik sıkıntıların yol açtığı kayıpları da hızla telafi ediyoruz.

Bugüne kadar çözümünü arzu ettiğimiz seviyede sağlayamadığımız her meselenin halli için yoğun gayret gösteriyoruz. Bu çerçevede ülkemizdeki Alevi-Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya yönelik kapsamlı bir hazırlık yaptık.

Kültür ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen milli birlik ve beraberlik çalışması kapsamında 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar tek tek dinlendi. Valilik vasıtasıyla çözülebilecek bina, tadilat, ısıtma gibi sorunlar için hemen talimatlar verildi, adımlar atıldı. Ayrıca daha köklü çözümler için ayrıntılı çalışmalar yürütüldü. Bugün burada bunların müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın bir araya geldiği mekânların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz.

"ALEVİ- BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI CEMEVLERİNİN TAMAMININ YÖNETİMİNİ YÜRÜTECEKTİR"

Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.

Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar bu kurumsal yapı altında kamu güvencesi, desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, yapım, onarım, bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır

Aynı şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi-Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilebilecektir.

Yüksekova'da silahlı saldırı: 3 ölü Yüksekova'da silahlı saldırı: 3 ölü

Ülkemizin demokratikleşme reformlarının en önemlilerinden biri olduğuna inandığım ülkemize, milletimize, Alevi-Bektaşi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Hep söylediğimiz gibi ülkemizdeki 85 milyon insanımızın her bir ferdi devletimizin birinci sınıf vatandaşıdır.

Her bir insanımızın inanç ve ibadetten, eğitim ve çalışma hakkına kadar tüm temel hak ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye inşa etmek için gece gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Son dönemde yeniden gündeme gelen kimi tartışmaları da temel ve hak özgürlüklerle ilgili reformlarımızı daha ileriye götürmenin vesilesi olarak görüyoruz."