Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında "AB'nin kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan üyelik müzakeresi fasıllarını açmasını, Gümrük Birliği müzakerelerine süratle başlamasını bekliyoruz" dedi.

Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın tek çıkış yolunun diplomasi olduğunu vurgulayarak, "Krizin başından beri sağduyu de diyalog çağrısı yaptık. Maalesef Ukrayna'daki insani dram artarak devam ediyor. Bu gidişata bir an evvel son verilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Zelenski ve Putin ile temaslarımı sürdürüyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- "Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi çeşitli yönlerini değerlendirdik. Türkiye AB ilişkileri ile birlikte küresel meselelerde fikri teatisinde bulunduk. Ukrayna'daki gelişmeleri ayrıntılı şekilde ele aldık. Sayın Başbakan ile Türkiye'nin Ukrayna ile Rusya arasında yürüttüğü diplomatik çabalarla ilgili bilgi verdim

'PUTİN VE ZELENSKİY İLE TEMASLARIMI SÜRDÜRÜYORUM'

- Krizin başından beri sağduyu de diyalog çağrısı yaptık. Maalesef Ukrayna'daki insani dram artarak devam ediyor. Bu gidişata bir an evvel son verilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Zelenski ve Putin ile temaslarımı sürdürüyorum. Şartların zorluğunun farkındayız. Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi sürdüreceğiz.

- NATO'da berabersek dayanışmamızı ortaya koymamız lazım. Savunma sanayiine yönelik adımlarda NATO üyesi ülkeler olarak dayanışma içerisinde olmamız lazım.

'TİCARET HACMİNDE HEDEF 20 MİLYAR DOLAR'

- NATO müttefikimiz Hollanda ile ilişkilerimiz ve bölgesel konulardaki diyaloğumuzu geliştirme konusunda ortak iradeye sahibiz. Ticaret hacmimiz yüzde 30'a yakın artışla 11 milyar dolara ulaştı. Bu şekilde 2016'da belirlediğimiz 10 milyar dolar hedefini aşmış oluyoruz. Şimdi ilk etapta 15, ardından 20 milyar dolar hedefini birlikte ortaya koyduk. Hollanda 27.5 milyar dolarla Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülke konumundadır.

'AB İLE MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINI İSTİYORUZ'

- AB'nin çıkar hesaplarına teslim olmadan artık üyelik müzakere fasıllarını açmasını, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerinin süratle başlamasını istiyoruz.

'MAYINLARLA İLGİLİ ENDİŞENİZ OLMASIN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'nın Odessa kenti açıklarından sürüklendiği öne sürülen mayınlar ile ilgili "MSB her türlü tedbirini alıyor, almakta ve gereği neyse yapılacaktır, yapılmaktadır. Hiç endişeniz olmasın" dedi.

RUTTE: KİLİT EKONOMİK ORTAKLARIZ

Rutte'nin konuşmasından öne çıkan bölümler ise şöyle:

- "Kilit ekonomik ortaklarız. 8'den 11 milyara artan bir ticaret hacmi gördük. Ara hedef olarak 15, nihai hedef olarak 20 milyar dolar belirledik. Bugünkü odağımız sadece ikili ilişkilerimiz değildi. Dünyada olanlara da odaklandık. Çünkü çok taraflı düzeyde de birlikte çalışıyoruz. İki ülke de NATO üyesi. Türkiye ittifak için çok büyük siyasi ve ekonomik önemi haizdir.

- İkimiz de Rusya'nın işgalini kınıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da dediği gibi bölgesel barış ve istikrara büyük bir darbedir. Mariupol'da yapılan bombardıman ve bunun sivil nüfusu terörize etmekten başka bir amacı yoktur.

- Türkiye bu ihtilafta kilit rol oynuyor ve Sayın Erdoğan'ın bu rolü üstlenmesinden büyük bir memnuniyet duyuyor ve size bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."