Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Ercüment Akdeniz, Emek ve Özgürlük İttifakını ile Sosyalist Güç Birliğini'nin oy pusulasında yan yana ve kendi amblemleriyle seçime girmeleri için çağrı yaptı.

Seçimlerde halkın karşısına başkanlık seçimleri ve parlamento seçimleri olmak üzere iki pusula geleceğini belirten Akdeniz, "Emek Partisi olarak başkanlık seçimleri konusundaki tutumumuzu açıkladık. Bir kez daha söyleyeyim tek adam yönetimine karşı tüm halk güçleri tek bir aday etrafında toplanmalı ve tek adamı gönderecek bir sonuçla hareket etmeli. Bu bizim açımızdan son derece nettir" ifadelerini kullandı.

'ÜÇÜNCÜ BLOK, BİRLİKTE HAREKET ETMELİ'

Parlamento seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akdeniz, "Seçim kanunundaki değişiklikle beraber oy pusulasında ittifaklar dahilinde partiler kendi amblemleri ile yan yana yer alabilirler.

Bizim önerimiz şudur: Parlamento seçimlerinde, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında, tüm devrimci, demokratik ilerici yapıların; emek-meslek örgütlerinin, tüm halk güçlerinin toplanacağı bir formülle bir blok oluşturmak ve seçimdeki pusulada yerimizi almak" diye konuştu.

Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: Dolayısıyla parlamento seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturan partiler ile Sosyalist Güç Birliğini oluşturan partiler oy pusulasında yan yana durmalıdır! Bu çağrı aynı zamanda diğer tüm devrimci demokratik parti ve yapılaradır.

Çeşitli formüller üzerine konuşarak güç birliği yaparak, kendi amblemlerimizle yan yana, girebiliriz. Bunu başarmalıyız. Bu seçimde üçüncü blok olarak hep birlikte hareket etmeliyiz. Bu mümkündür."

Sinan Oğan'dan Süleyman Soylu’ya: Tek tek açıklayacağız Sinan Oğan'dan Süleyman Soylu’ya: Tek tek açıklayacağız

'İTTİFAK İÇİN BİR HAFTAMIZ VAR'

Çağrılarının yalnızca Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturan partiler ile Sosyalist Güç Birliğini oluşturan partilere olmadığını kaydeden Akdeniz, şunları ifade etti:

"Bu sadece partiler olarak bizlerin görevi değil. Sendikaların, mücadeleci unsurların, bilim insanlarının, sanatçıların, gençlerin, kadınların, yazarların bir bütün olarak hepimizin sorumluluğundadır.

Birlikte seçimlere gitmenin sesini ve arayışını örgütlemeliyiz. Bunun için çok zamanımız yok. Seçime ittifaklar dahilinde girmek için bir haftamız var.

Çok hızlı hareket etmeye ihtiyacımız var. Bu mücadele ittifaklarının da önünü açacaktır, pekiştirecektir. Seçim sonrasına da çok önemli bir mücadele geleneği, birlik geleneği bırkacaktır. Bu Türkiye'nin kazanımı olacaktır.

'BU TARİHSEL FIRSATI KAÇIRMAYALIM'

Emek Partisi olarak bu sorumlulukla hareket ediyoruz, bu çağrıyı yapıyoruz: Gelin hep beraber birleşelim, ittifaklar dahilinde oy pusulasında parti amblemlerini yan yana birlikte bir güç halinde sokmayı başaralım. Bu tarihsel fırsatı kaçırmayalım.

Emek ve Özgürlük İttifakının ilk toplantısına biz Emek Partisi olarak bu düşüncelerimizle gideceğiz. Diğer bütün dost yapılara da bu çağrımızı yineliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi. Birlikte başaracağız. Birlikte kazacağız, halk kazanacak."