Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve beraberindeki heyet, Gazi Cemevi'ni ve Demokratik Alevi Derneği'ni (DAD) ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyaretlerde cemevlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanmasına yönelik iktidarın hamlesinin Alevileri bölme operasyonu olduğunu söyleyen Akdeniz, “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak ortaya koyduğumuz deklarasyonda çok net ifade ettik. Türkiye'nin laikliğe ihtiyacı var" dedi.

"YAPILMAK İSTENEN ŞEY ALEVİLERİ BÖLME OPERASTONUDUR"

Alevi yurttaşların TBMM'ye alınmamasını ve darp edilerek engellenmelerini kınayan Akdeniz, "Yaralanan insanlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Biz gerek Emek Partisi olarak gerekse de Emek ve Özgürlük İttifakı güçleri olarak bu iktidarın dayattığı stratejiyi ikinci bir Hızır Paşa operasyonu olarak görüyoruz. Çünkü bunun bir örneğini 2017 yılında denediler ve tutturamadılar. Şimdi de yeni isimle torba kanunu getiriyorlar. Öncelikle devletin camilerden elini çekmesi gerekir. Laik bir devletten söz edeceksek dinler ve mezhepler karşısında tam yansız olması gerekir. Cemevlerine de elini hiç sürmemesi gerekir. Yapılmak istenen şey alevileri bölme operasyonudur. Devletin dini, mezhebi olmaz ama biliyoruz ki başından beri tek mezhebe dayanan, Sünni mezhebini esas alan ve diğer mezhepleri küçümseyen bir yaklaşım içerisindeler. Aleviliği de bu mezhebe ve kafalarındaki İslam modelinin bir parçası yapmaya çalışıyorlar. Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında bunu yapmaya çalıştılar şimdi de Torba Yasası ile yapmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

“KATLİAMLARLA YÜZLEŞMEDEN TARİHSEL HESAPLAŞMAYI ÇÖZEMEYİZ”

Tek adama karşı halk güçlerinin birliğini ortaya koymanın seçim bazlı bir konu olmamasının yanında çok önemli olduğunu vurgulayan Akdeniz, "Tek adamın gitmesi için hep birlikte elimizi taşın altına koyacağız. Hep birlikte giden gidecek. Elbette devran dönecek ve yerine ne gelecek bunu da tartışmak zorundayız. Tek vücut olacağız, sandıkları koruyacağız, o parti bu parti demeyeceğiz. Sayın İmamoğlu'na dair siyasi yasak gündeme geldi karşısında durduk, Sayın Kaftancıoğlu'na benzer bir yasak gündeme geldi ve yine karşısındaydık. Sayın Kılıçdaroğlu'na linç girişimi olduğunda yanında durduk. HDP'li vekillerin cezaevine atıldığı süreçte yanlarında durduk ve durmaya devam edeceğiz. Fakat Türkiye'nin nasıl karanlıktan çıkacağını, nasıl aydınlığa ulaşacağını da tartışmak zorundayız. Bizim anlayışımız bir masa etrafında siyasi parti liderlerinin buluştuğu şekilde ülkeyi aydınlığa çıkarma çabası içinde değiliz. Yine 'Bir konuşursam milletin içine çıkamazlar' diyen zihniyete söyledik defalarca, tekrar söylüyoruz. Orada Türkler, Kürtler öldü, 104 barış insanımız öldü. Biliyorsanız çıkın anlatın. Bunlar olmadıkça tarihsel bir yüzleşme olması mümkün değildir. Şu an hep birlikte Gazi mahallesindeyiz. Gazi deyince aklımıza Gazi katliamı geliyor. Gazi katliamının şifreleri nelerdir bunların da tartışılması, sorgulanması gerekiyor. Sivas katliamında, Çorum katliamında, Dersim katliamında yüzleşmeden de tarihsel hesaplaşmayı çözemeyiz" dedi.

"HEP BERABER ORTAK BİR MÜCADELEYİ ÖRGÜTLEMEMİZ LAZIM"

Sansür yasasına da değinen Akdeniz, "Daha önce tek adam medyası vardı. Bir kaç tane muhalif kanal ve gazete bıraktılar. Bugün onları da ekonomik sıkıntılarla boğmaya çalışıyorlar. Şimdi bir de tek adam sosyal medyası çıkardılar. Aynı şeyi torba yasada da görüyoruz. Tek adamın Sünni İslam’ı kendi siyasal İslamcı anlayışına göre yorumladığı, zapturapt altına aldığı gibi Aleviliği de bölmek, kendisine göre yoğurmak istiyor" diye konuştu.

İktidarın Alevilere karşı uygulamalarının toplumsal kutuplaşmaya yol açtığını vurgulayan Akdeniz, "Bu politikalar Sünni mezhebinden ve diğer tüm mezheplerdeki yurttaşlarımıza da zarar. O yüzden bu mücadele sadece Alevi kardeşlerimizin eşit yurttaşlık mücadelesi olmamalı. Diğer tüm mezhep ve inanışlardan, inanmayan arkadaşlarımızın da demokrasi mücadelesi için, Türkiye'nin özgürlüğü için mücadele etmeleri, inanıp inanmama özgürlüğünü kazanmaları lazım. Hep beraber ortak bir mücadeleyi örgütlememiz lazım" dedi.

221895

"MÜCADELE ETMEYİ BIRAKMADIK, BIRAKMAYACAĞIZ"

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, Diyanet’in devlete bağlı olmasını ve Sünni mezhep dışında hiçbir mezhep mensubunun yer almamasını eleştirdi, "Diyanet tüm dinlere ve mezheplere aynı mesafede olmalı. Aleviler bugüne gelene kadar çok baskı ve işkenceler gördü. Sivas katliamı, Ankara Gar katliamından önce de bir sürü katliamla karşı karşıya kaldık. Mücadele etmeyi bırakmadık, bırakmayacağız" dedi.

Demokratik Alevi Derneğini (DAD) ziyaret eden Ercüment Akdeniz, “İktidarın bu politikaları Alevileri bölmek için. Kendilerine göre bir Alevilik yaratmaya çalışıyorlar. Biz tüm bunları kınıyoruz. Alevi kardeşlerimizin eşit yurttaşlık talebi Sünni, başka dinden başka mezhepten ya da inançtan tüm kardeşlerimizin, hepimizin talebidir" ifadelerini kullandı.

DAD İstanbul Eş Başkanı Dilber Arslan da "Cemevlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanmasını kabul etmiyoruz. İktidarın bizi ayrıştırma, bölme politikasına karşıyız. Bizler tüm insanlığı, tüm canlıları kucaklıyoruz" dedi.

Kaynak: Evrensel