Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Farplas işçilerini direnişlerinin 4'üncü gününde ziyaret etti.

"Farplas işçisi yalnız değildir", "İş ekmek özgürlük" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atarak fabrika önüne yürüyen Emek Partisi (EMEP) üyeleri ve Corazon işçileri, Farplas işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

"SİZLERLE DAYANIŞMAYA GELDİK"

Ziyarette ilk olarak konuşan Corazon işçisi Oktay, Corazon mağdurları olarak Farplas işçilerine desteğe geldiklerini söyledi. Aylardır maaşlarını alamadıklarını söyleyen Corazon işçisi Oktay, "Biz zaten üç, dört aydır maaşımızı alamıyorduk. Tazminatımızı alalım anlaşmaya varalım dedik ama kabul etmediler. İşten ayrılanlar oldu, 120 kişi var bugün yarın onlar da atılacak. Kazanılmış bir şey yok, tek taraflı sözleşmemize son verildi. Sizlerle dayanışmaya geldik sizleri de yanımızda görmek isteriz" dedi.

Corazon işçisinin ardından konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, işçi mücadelelerinin dalga daşga yayıldığını belirterek, "Biraz önce İstanbul Levent'te YemekSepeti işçilerinin hak alma mücadelesindeydim. Orada işçiler ülkenin dört bir yanından gelecek ek zam talep ediyorlardı. İşçi mücadeleleri dalga dalga ülkenin dört bir yanına yayıldı. Hava döndü işçiden, işçiden esiyor yel. Şimdi bizim zamanımız. İstedikleri kadar işçilerin anayasal haklarını yok saysınlar, bu bezirganlık düzeninden bu saltanattam hep beraber kurtulacağız. Ülkenin dört bir yanında Trendyol işçileri, metal işçileri, tekstil işçileri size selamlarını söylüyorlar. Burada Farplas ve Corazon işçileri el ele. Yer yerde birleşmeye ihtiyaç var. Bugün fabrikalarda tek tek süren direnişler birleşecek ve AKP hükümetinin, sermaye sınıfının karşısına tek vücut çıkacak" dedi.

"İŞÇİLER DÖRT BİR YANDA AYAĞA KALKTI"

"Farplas işçisi size ne yaptı?" diye soran Akdeniz, "Pandemide ölümüne çalıştı Farplas işçisi. O zaman işçilerin, çoluk çocuğun rızkını vereceksin. Eve gittiğinde çocuğuna bir çikolata anlamıyorsa elbette örgütlenerek bu işçiler, elbette hakkını arayacak. Bunu engelleyemeyeceksiniz. Bu işçi dalgasının büyümesinde korkuyorlar. Yapay kutuplaşmalarla, yapay gündemlerle emekçileri böleceklerini düşündüler ama engel olamadılar. İşçileri Sünni-Alevi, Kürt-Türk diye bölmeye çalışıyorlar. Ama yapamadılar. Bu dava ekmek davası. İşçiler ülkenin dört bir yanında ayağa kalktılar" dedi.

"GENEL GREV, GENEL DİRENİŞ ZAMANI DEĞİL Mİ?"

Maaşlara gelen zamların eridiğini söyleyen Akdeniz, "Ek zam talep ediyoruz dedik. Faturalara yapılan zamlar geri çekilsin dedik. Bunlar soygun. Şimdi emekçiler işçiler zamlar geri alınsın diye sokaklara çıkıyor. Fabrikalarda direnişler başladı. Esnaflar da size katıldı. Urfa'da ağrıda İstanbulda onlar da zamlara hayır diyor. İşçisi, kadını, genci hep beraber bir halk olarak bu soygun düzeninden kurtulma zamanı gelmiştir. Sendika konfederasyonlarına soruyoruz, genel grevin zamanı değil mi, genel direnişin zamanı değil mi? Bugün halk meydanlara çıkarsa bunların hesabını sorarız. İşte o yüzden diyoruz genel grev, genel direniş. Bu mücadele er ya da geç başarıya ulaşacak, sizin moralinizi bozmaya çalışacaklar. Parayla teslim almaya çalışacaklar. Gözdağı vererek baskı uygulayarak sendikalaşmanın önüne geçmeye çalışacaklar. Ama siz onlara değil, Corazon işçilerine bakın, tekstil işçilerine bakın, Türkiye'nin dört bir yanındaki işçi hareketlerine bakın. Emek Partisi'ni Kocaeli halkı SEKA'dan, Baldur'dan bilir. Biz her zaman yanınızdayız. Sermaye sınıfı değil dayanışma kazanacak" diye konuştu.

Kaynak: Evrensel