Yeniden Refah Partisi İzmir İl Başkanlığı 2. Olağan Kongresi, Tepekule Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kongrede konuşma yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 4 sene önce kurulan partilerinin hızlı bir yükselişte olduğunu öne sürerek, "İzmir'de bin kişilik bir salonu doldurmak, Şanlıurfa'da 10 bin kişilik bir salonu doldurmakla eş değerdir. İzmir'de 100 üye kaydetmek Elazığ'da bin üye kaydetmekle eş değerdir" dedi.

Ekonomik krize değinerek, hayat pahalılığını eleştiren Erbakan, özetle şunları söyledi:

“TÜRKİYE YANIYOR ÇÜNKÜ EKONOMİK KRİZ VAR”

İki cümleyle gördüklerimizi özetleyelim. Bir Türkiye yanıyor, ikincisi ise 'milli görüşü arıyoruz' cümleleridir. Türkiye yanıyor çünkü ekonomik kriz var. Gittiğimiz her yerde istisnasız bizi desteklediklerini görüyoruz. Bize 'Hiçbir ittifakın yanına gitmeyin' diyorlar.

“4 YILDA DOĞALGAZ FİYATI BİNDE 71 ARTTI”

1 Eylül'deki elektrik ve doğalgaz zamlarının ardından konut doğalgazına yüzde 20, sanayi doğal gazına yüzde 58 zam geldi. 'Karadeniz'de doğalgaz bulduk' dediler. Bu gelişmenin ardından tam 18 kez zam yaptılar. 2022'de 8 ayda konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 174 arttı. Küçük ve orta boy işletmelerde kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 277 artıyor. Son 4 senede yani pandeminin ve doların yükselmesinden bu yana konutta kullanılan doğalgaz yüzde 313 artmış, küçük ve orta boy işletmelerde kullanılan yüzde 620, büyük sanayide kullanılan doğalgaz ise yüzde bin 71 artmış. Bu 10 bin liralık faturanın 110 bin lira olması demektir. 'İhracatın ithalatı karşılama oranını arttıracağız' diyorlar. 4 yılda doğalgaz yüzde 1071 zamlandı. Uluslararası piyasada yüzde 300 artıyor sen yüzde 1071 zam yapıyorsun. Aradaki fark neden? Elektrik 8 ayda, kademeli olarak konutlarda yüzde 109 ile yüzde 212 arasında artıyor. Ticarethanelerin elektriği yüzde 177 ile yüzde 269 arasında artıyor. 8 ayda sanayinin kullandığı doğalgaz 370 artmış elektrik ise yüzde 408 artmış. Böyle bir ortamda üretim, istihdam, ihracat olabilmesi mümkün mü? Bu enflasyonu arttırmak demek. Bütün ürünlerin üretiminde enerji elektrik, doğalgaz akaryakıt kullanıyor. 5.5 milyon insan borcunu ödeyememiş. Geçtiğimiz günlerde orta vadeli programı açıkladılar. Bu önümüzdeki 3 yılda daha fazla vergi, daha fazla borç, daha fazla faiz, daha yüksek enflasyon manasına geliyor.

“10 MİLYON İŞSİZE İSTİHDAM OLUŞTURULACAK”

 İlk işimiz işçi, memur, emekliye yüzde 150 maaş zammı yapacağız. Çiftçiye ucuz mazot, ucuz elektrik, mahsullere alım garantisi verilecek. 81 ilimize 681 refah projemizle 10 milyon işsize istihdam imkanı oluşturulacak. Küçük esnafın, çiftçinin bankalara olan borçlarının faizinin bir defaya mahsus olmak üzere devlet tarafından ödenmesi sağlanacak. Gençlerimize kaliteli eğitim vaat ediyoruz. Kamuda işe alımlarda mülakatı ortadan kaldıracağız.