HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, 1. Komando Tugayı Komutanlığında görev yapan Piyade Er Caner Sarmaşık'ın 29 Nisan günü nöbeti esnasında intihar ettiğine ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Kamuoyuna, Sarmaşık'ın vatani görevini yaptığı Suriye'de bölük komutanının mobbingine (yıldırı) maruz kaldığı için intihar ettiğinin yansıdığını ifade eden Bülbül, Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Bülbül’ün MSB’ye yönelttiği 4 soru şu şekilde:

1 - Bakanlığınız Piyade Er Caner Sarmaşık'ın vatani görevini yaptığı sırada intihar ettiğine dair medyada yer alan iddialara ilişkin herhangi bir soruşturma açmış mıdır?

2 - Roman asker Sarmaşık'ın Suriye'de görev yaptığı bölüğün komutanı tarafından ırkçı mobbinglerine (yıldırı) maruz kaldığına dair iddialar araştırılmış mıdır?

3 - Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel olayın intihar değil, cinayet olduğunu belirtmektedir. Bu iddianın soruşturmaya dönüştürülmesi için Bakanlığınız ne tür bir girişimde bulunacaktır?

4 - Bakanlığınız yurttaşların farklı etnik, inançsal kimliklerinin bir dezavantaja dönüşüp ayrımcılık nedeni olmasının önüne geçilmesi için ne tür çalışmalar yapmaktadır?

'ROMAN OLDUĞUM İÇİN AŞAĞILANDIM'

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da Caner Sarmaşık’ın askerliği süresince komutanları tarafından nefret söylemlerine maruz kaldığına ve ölümünün şüpheli olduğuna ilişkin ciddi iddialar bulunduğunu vurgulayarak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi.

Özcan Purçu önergede, “Kayseri Komando Tugayı’nda askerliğini yaparken geçici görevle Suriye’ye gönderilen, askerlik görevini yerine getirirken intihar ettiği belirtilen er Caner Sarmaşık’ın ölümünden bir hafta önce ailesini arayarak komutanının nefret söylemlerine maruz kaldığını, Roman olduğu için aşağılandığını söylediğini belirtmiş, okuma yazma bilmediği için künyesindeki yazıyı ezberleyemediği; komutanın arkadaşlarının önünde kendisini küçük düşürerek, “Şopar, siz ancak teneke çalıp oynarsınız, bu kadar metni bile ezberleyemiyorsun; çopar çingene…” söylemleriyle aşağıladığını dile getirmiştir” dedi.

'TERÖRİST MUAMELESİ Mİ YAPILDI?'

Sarmaşık’ın ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinden bir hafta sonra; kendisine nefret söyleminde bulunduğunu söylediği komutanının silahı ile askeri birliğinde intihar etmesinin kafalarda soru işareti yarattığını belirten Purçu, Caner Sarmaşık’ın naaşının Türk bayrağına sarılmadan, “terörist “muamelesi görerek bir köşede sessiz sedasız defnedildiği yönündeki iddialara ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yanıt beklediklerini bildirdi.

CHP’li Purçu, Roman vatandaşlar arasında büyük tepkiye yol açan Caner Sarmaşık’ın ölümü hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan şu soruların yanıtını istedi.

1 - Er Caner Sarmaşık’ın kesin ölüm sebebi nedir?

2 - Er Caner Sarmaşık’ın “şüpheli ölümü” iddialarına ilişkin idari ya da hukuki bir soruşturma başlatılmış mıdır? Sonuçları ne olmuştur?

3 - Er Caner Sarmaşık’ın ölümüne ilişkin otopsi raporu aile ile paylaşılmış mıdır? Otopsi raporunda, intihar ettiğine dair ne gibi belirtiler bulunmaktadır?

4 - Ayrımcı söylemlere maruz kaldığını belirten Er Caner Sarmaşık’ın bu süreçte bağlı bulunduğu komutanlığa herhangi bir şikâyeti olmuş mudur? Buna yönelik inceleme başlatılmış mıdır?

5 - Er Caner Sarmaşık’ın askerlik yaptığı bu birimde daha önceden bu tür nefret söylemlerine ilişkin bir şikâyet; kayıt bulunmakta mıdır? Bulunmuşsa buna yönelik ne tür idari/hukuki önlemler alınmıştır?

6 - Nefret söylemine ilişkin taburunda bulunan diğer asker arkadaşlarının da ifadeleri alınmış mıdır?

7- Er Caner Sarmaşık’ın cenaze işlemlerinde nasıl bir prosedür izlenmiştir? Defin yeri ve işlemleri konusunda ailenin rızası alınmış mıdır?

8 - Er Caner Sarmaşık’ın naaşı neden Türk Bayrağına sarılmamıştır?

9 - Er Caner Sarmaşık’ın kendi silahı varken başka bir silahla hayatını kaybetme nedeni araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa bu durum uzmanlar tarafından nasıl açıklanmıştır?

10 - Er Caner Sarmaşık’ın silahla vurulması kendi nöbet saatinde mi gerçekleşmiştir?

11 - Suriye’de Caner Sarmaşık’ın bölüğünde askerler kaç saat nöbet tutmaktadırlar ve nöbet aralıkları nedir?

12 - Er Caner Sarmaşık eğer o gün vurulma anında nöbet saatinde ise o güne ait nöbet çizelgesi var mıdır?

13 - Er Caner Sarmaşık nöbeti kimden devralmıştır?

14 - Er Caner Sarmaşık’ın otopsi raporunda ağzın iç kısmında sineklerin yumurta larvaları bıraktığı tespit edilmiştir. Bu durum Caner Sarmaşık’ın vurulma anı ile bulunma anı arasında çok uzun süre geçtiğini göstermektedir. Vurulduğu ve bulunduğu an arasındaki süre neden uzundur, bulunması neden vakit almıştır?

15 - Er Caner Sarmaşık bulunduğu yer, nöbet tuttuğu yer midir? Nöbet tutuğu yer, askerlerin yerleşkesinden ne kadar uzaklıktadır?

16 - Er Caner Sarmaşık’ın vurulduğu merminin hangi silahtan çıktığı araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa hangi silahtan çıkmıştır?

17- Otopsi raporunda Caner Sarmaşık’ı vuran silahın kaç metreden ateş ettiği tespit edilememiştir. Elinizde bununla ilgili bir bilgi mevcut mudur?

18 - Er Caner Sarmaşık’ı vuran silah incelenmiş midir? Buna dayalı rapor var mıdır?

19 - Otopsi raporunda Caner Sarmaşık’ın intihar ettiği yazmaktadır. Buna göre Caner Sarmaşık’ın son günlerde psikolojisi bozulduysa bunu komutanları neden tespit edememiştir? Bu bağlamda psikolojisi bozulmuş bir askere silah vererek nöbet tutturan komutanlar ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?”