CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Altılı toplantısından sonra bir büyükelçini, bir büyükelçiye metni düzeltmek için gönderdin” sözlerine yanıt veren Özkoç, ''Eğer gereğini yapmazsan şerefsizsin'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un açıklaması şu şekilde:

''Süleyman Soylu, fitne, fesat, iftira yoluyla Türkiye’de kargaşa yaratmak istiyor. CHP ve altılı ortak bildiri ile ilgili, ‘bir büyükelçi, bir büyükelçiye gitti’, tekerleme gibi, ‘yaptırım istedi’ falan filan. Şimdi ben, buradan sana, senin gözünün içine baka baka sesleniyorum. Bu doğru ise gereğini yap. Gerçekten, uyuşturucu baronları için gereğini yapmadın. Kara para aklayanlar ile ilgili gereğini yapmadın. Mafya liderleri ile ilgili gereğini yapmadın. Sana bu konuda güvenmiyorum ama bu konu gerçekten doğruysa gereğini yap. Eğer gereğini yapmazsan şerefsizsin.

Eğer gereğini yapmazsan ahlaksız bir adamsın. Eğer gereğini yapmazsan yalancı bir adamsın. Bütün bunları mahkemeye ver. Bu sıfatlara layık olduğunu kanıtlayayım. Ya gereğini yap ya bu sıfatların mağduru sensin. Sen, kendin gibi mi sanıyorsun CHP ve muhalefet liderlerini? Sen, CHP’de ufacık bir lekeyi onlara dokunduramazsın. Sen, kendi partisinin lideri olup, kendi partisini satan, bir bakanlık uğruna kendisini destekleyen vatandaşlara arkasını dönen, bir kişinin tetikçiliğini yapan, kendi bulunduğun İçişleri Bakanlığı’nda da ‘Bir tek İçişleri’yle ilgili makale okumadan buraya getirildim’ diye liyakatsizliğini itiraf eden kişisin. Bir gün bu yaptıklarının hesabını Türkiye Cumhuriyeti’nde vereceksin''

''TOMBALADAN SEÇİM YAPILMAZ''

''Seçim Kanunu ile ilgili bizden çok iktidar konuşuyor. Bizim için ‘Bir avuç suda fırtına koparıyorlar’ diyorlar. Oysaki biz öyle yapmıyoruz. Bizim için Millet İttifakı’nın önünü kesecek hiçbir olay yoktur. Millet İttifakı yoluna devam ediyor. Ancak söylenmesi gereken şeyleri de söylüyoruz. Diyoruz ki ‘Baraj yüzde 7 değil 3 olmalıdır’. Bütün siyasi partilerin kendini eşit şekilde ifade etmeleri için bu gerekli. ‘Kıdemli hakimleri devre dışı bırakmak onları itibarsızlaştırmaktır’ diyoruz. Kıdemli hakimler bugün neden güvensiz oldular? Neden itibarsızlaştırıyorlar? Diyoruz ki ‘Böyle yerlerde tombaladan seçerek seçim yapılmaz’. Seçim güvenliği böyle sağlanmaz. Bunun için liyakat ve kurumsallık gerekiyor. Bir de yurt dışında vatandaşlarımız oy kullanıyorlar. Vatandaşlarımız neden seçilme hakkına sahip değil? Bu, yasalara eklenebilir. Oy kullanabilen herkesin seçilme hakkına sahip olmasını talep ediyorum''

''ERDOĞAN SEN GÜNAHKARSIN''

Özkoç, ''Milleti doları olanların kefili yapıyor. Dolar milyarderlerinin kefili milletimiz olacak. Bankadaki doları olanlara ‘TL’ye çevirin’ diyor. Örneğin ‘Bir milyon lirayı mevduat hesabına yatırırsanız bu 272 bin lira olarak size geriye dönecek’ diyor. Bunun en önemli yükünü Hazine, yani millet karşılıyor. Hani faiz günahtı? Sen günahkarsın. Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha söylüyorum. ‘Faiz günahtır’ dedin, en büyük faizi uygulayan sensin. Bu günahtır, sen de günahkarsın. Televizyonlara çıkıyorsun, bu yoksulluk içinde ‘Ben her gece yatarken manda yoğurdu içine kestane balı ekleyerek yiyorum, hurma da ekliyorum, çok şifalı’ diyorsun. Milletin manda yoğurdu, kestane balı alacak hali var mı, yok mu en iyi bilenlerden biri sensin. Ama senin için varsa yoksa ailen, yandaşların ve kibrin. Onların açlığından, yoksulluğundan, mağduriyetinden habersiz gibi dalga geçiyorsun'' şeklinde konuştu.