En ucuz kahve makinesi nasıl bulunur?

Ama önce kahve makinesi kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız?

Genel 06.12.2014 - 01:20 06.12.2014 - 01:20

En ucuz kahve makinesi almak için kahve makinesi fiyatlarını araştırmanızda fayda. Kahve makinesi tavsiyesi alabileceğiniz arkadaşlarınızın önerilerini de dikkate almalısınız.

Ancak ucuz kahve makinesi almadan önce kahve makinesi hakkında bilginiz olmalı, kahve makinesi kullanımı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmekte.

Kahve makinesi satın alabileceğiniz Arçelik, sinbo, teknosa, arzum, tefal, bimeks, vatan, bosch, hepsiburada, gittigidiyor, sahibinden gibi çok sayıda yer var.

Ancak en ucuz kahve makinesi onlinealucuzal.com sitesinden alınabilir. Bu sitede birçok markanın kahve makineleri birarada satılmaktadır. Karşılaştırıp en beğendiğiniz kahve makinesini gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Onlinealucuzal.com sitesinde kahve makinesi indirimleri de sık sık yapılmaktadır.

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Filtre kahve, öğütülmüş kahvenin bir filtre aracılığıyla demlenmesine verilen isimdir. Bu demleme işlemi özel filtre kahve makineleriyle yapılır. Kahvenin de makineye uygun olarak öğütülmüş olması gerekir. Yani, kaynar suyla karıştırılarak yapılan Nescafe benzeri hazır kahveler, filtre kahve makinesi için uygun değildir. Marketlerde kahve reyonunda filtre kahve bulabilirsiniz. Ya da Gloria Jeans veya Kahve Dünyası gibi kahve dükkanlarından filtre kahve makinesi için olduğunu belirterek öğütülmüş kahve alabilirsiniz.

Makineniz ve kahveniz hazırsa şimdi filtre kahve makinenizi nasıl kullanacağınıza bir bakalım.

Filtre kahve makinelerinin bir kahve haznesi, bir su haznesi bir de kahvenin demlendikten sonra döküldüğü karaf vardır. İlk önce işe makineye kahve koymakla başlayın.

Makineye Filtre Kağıdını Yerleştirin

Kahve haznesini açarak, yine marketlerde bulabileceğiniz filtre kahve kağıdınızı yerleştirin. Bazı makineler kağıtsız çalışır, bunu anlamak için makinenin kullanım kılavuzunu ya da özelliklerini okuyun. Kağıt kullanmanız gerekmiyorsa mutlaka belirtilmiştir.

Filtre kahve kağıdı huni şeklindedir ve yine aynı formdaki kahve haznesine oturtulur. Kağıdınızı yerleştirdikten sonra sıra geldi kahve koymaya.

Kahve Ölçüsü Ne Olmalı?

Bu cevaplaması zor bir soru çünkü damak zevki kişiden kişiye değişir. Üstelik kullandığınız kahve türüne göre de makineye daha az ya da daha çok kahve ekleyebilirsiniz. En iyisi standart ölçülere bir göz atalım.

Avrupa standartlarına göre 125 ml suya 7 gram kahve koyulması makuldür. Bu da 1 kahve fincanına 1 yemek kaşığı dolusu kahve anlamına gelir. (Ben kahvemi biraz sert içmekten hoşlanırım ve tek kişilik kahve hazırlarken 200 ml suya 2 yemek kaşığı kullanırım.)

En doğrusu yemek kaşığı yerine kahve kaşıklarından kullanmak olacaktır. Kahve kaşıkları da aşağı yukarı bir yemek kaşığı kadar kahve alır ama kaşığa az geldi, çok geldi gibi sorunlar olmaz ve kendiniz için doğru ölçüyü zamanla tutturabilirsiniz.

Kahveden Sonra Sıra Suda

Makineniz hala kapalı konumda olsun. Su haznesini açarak içme suyunuzu koyun. Su haznesinde genellikle kaç ml su koyduğunuzu görebilirsiniz. Bir önceki paragraftaki bilgiler ışığında iki kişi için 250 ml ile 400 ml arasında su koyabilirsiniz.

Suyu ısıtmayın ya da kaynatmayın. Makine bu işlemi kendisi yapacak. Makinenize her zaman içtiğiniz soğukluktaki suyu ekleyin sadece.

Kağıt, Kahve ve Su Tamam, Şimdi?

Filtre kahve makinelerinin kendi cam karafları vardır. Bu karafı, tam kahve haznesinin altına denk gelen, elektrikli ısıtıcının üzerine düzgünce yerleştirin. Karafın kulbu size doğru olacak.

Unutmayın, bütün bu işlemleri makine kapalıyken yaptık. Şimdi makinenizin çalıştırma düğmesine basabilirsiniz. Kahveniz yavaş yavaş demlenerek karafa dolmaya başlayacaktır. Makinenin haznesindeki su bitip karaf iyice dolduğunda kahveniz hazırdır ancak hemen servis etmeden birkaç dakika beklemeniz lezzetini artırır.

Karaf boşaldıktan sonra makinenizi kapatın. Kahve haznesini açarak içi demlenmiş kahveyle dolu olan kağıdı atabilirsiniz. İkinci kez kullanmayın çünkü hiçbir lezzet alamazsınız. Kahve haznenizi ve karafınızı da su altında yıkayabilirsiniz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@