Varil pompası ve püskürtme sistemleri pek çok farklı endüstri alanında üst düzey fayda ve verim sağlanması amacıyla kullanılan ekipmanlardandır. Çeşitli özelliklere sahip varil pompası ve püskürtme sistemleri uygulamalarından optimum faydanın ve verimin elde edilmesi için seçim yapılırken uygulama alanı ve özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. TPM Mühendislik deneyimli, uzman ve profesyonel ekibiyle varil pompası ve püskürtme sistemleri başta olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin her tür ihtiyacına yönelik etkili çözümler sağlar.

Varil Pompaları Pek Çok Farklı Amaçla Kullanılabilir

Türü ne olursa olsun her sıvının bir kaptan diğerine aktarılmasının zorlu bir süreç olduğu ifade edilebilir. Sıvıların varillerden ve kaplardan etkili ve güvenli bir şekilde aktarılmasının sağlanması için özel olarak tasarlanan portatif pompalar varil pompası olarak adlandırılır. Ağır hizmet tipi sıvıların dökülmesi için namluyu döndürme gereksinimini ortadan kaldırdıklarından her tür sıvının transferini kolaylaştırma konusunda fayda sağlarlar.

Bir kabın üzerinde oturan varil pompaları sıvının dışarı atılmasını sağlar. Piyasada manuel pompa alternatifleri de bulunmakla birlikte pompaların çoğu elektrikle çalışan özelliklerdedir. Varil pompaları varillerden ve IBC’lerden sıvı transferinin kolaylaştırılması aşamasında kilit rol oynar. Bununla birlikte kullanılacak olan varil pompalarının boru malzemeleri pompalanacak sıvıyla uyumlu özelliklere sahip olmalıdır.

Varil Pompalarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Varil pompaları ihtiyaç doğrultusunda pek çok farklı ortamda kullanılabilir. Elle çalıştırılabilen varil pompalarının pnömatik, değişken hızlı ve elektrikle çalışan motorları olabilir. Motorun, önceden ayarlanmış hacimlerin dağıtımını otomatik olarak sağlamak için patlamaya dayanıklı ya da parti kontrollü olması mümkündür.

Adana Rent A Car Araç Kiralama Avantajları Adana Rent A Car Araç Kiralama Avantajları

Pompalarda plastik, paslanmaz çelik, PVDF gibi boru malzemelerinden hangisinin kullanıldığı çok önemlidir. Aynı zamanda pompalanmak istenilen kimyasallarla uyumlulukları zorunludur. Varil pompalarının kullanılan kısa ila uzun borunlukları ve küçükten büyüğe kap kapasiteleri sunmaları mümkündür.

Endüstrinin en basit ve en ekonomik pompaları elle çalışan pompalardır. Piston, diyafram, sifon ve döner elle çalıştırılan varil pompalarını kapsarlar. Düşük maliyetli plastikten, PTFE’den ya da alüminyumdan  üretilirler.

El pompalarının bazı modelleri kesmeye duyarlı ya da partikül yüklü sıvıların pompalanması amacıyla tasarlanırlar. Elle çalıştırılan varil pompalarının laboratuvarlarda sızıntıların, filtrelemenin, sifonlamanın ve daha fazlasının kontrol edilmesi için kullanılması mümkündür.

Varil Pompaları Nasıl Çalışır?

Varil pompaları dikey bir şaftı barındıran dar bir boru aracılığıyla bir tamburun üst açıklığına takılması yoluyla çalışır. Bir AC ya da DC elektrik motoru üzerinde mile bağlı olarak çalışan küçük bir motor tambur pompasını meydana getirir.

Motorun bir anahtar aracılığıyla varil pompasını çalıştırması sağlanır. Tambur pompasının çalıştırılmasıyla birlikte içeriği emen borunun tabanından pompalama mekanizması gelir. Varil pompalarının bazı modelleri krank kullanılması yoluyla elle çalıştırılabilir. Manuel tornalamanın pistonlu pompa aracılığıyla yapılması da mümkündür. Bazıları bir tambur ya da namluya daha çok kablolu olmakla birlikte varil pompaları birbirlerinin yerine kullanılabilirler.

Varil pompası kullanımından optimum fayda sağlanması için satın alım öncesinde kullanım amaçları ve ihtiyaçlar bilinmelidir. Küçük traktörler, tarla biçme makineleri ya da farklı enstrümantasyonlar için mi ağır hizmet uygulamalarında daha büyük araçlarda mı kullanılacağı belirlenmelidir. Varil pompalarının kullanım alanı hidro bazlı endüstrilerle sınırlı değildir. Bunun nedeni farklı sektörlerde işlenmesi, taşınması ve aktarılması gereken pek çok sıvı türü olmasıdır. Bu kapsamda varil pompalarının çeşitli sektörlerdeki üretim tesislerinde, kimya fabrikalarında, otomotiv mağazalarında ve çeşitli temizlik işlerinde kullanımına sıklıkla rastlanılır.

Varil Pompası Nasıl Seçilir?

Varil pompasından en etkili sonuçların alınabilmesi için pompanın kullanım alanı ve amacı belirlenmelidir. Bu sayede doğru pompa serisi, motor tipi, ana pompa tipi ve aksesuarlar seçilebilir.

Gerçekleştirilecek uygulamanın varil pompasının basma yüksekliğinin ve akışının; söz konusu kimyasalın türü, viskozitesi, sıvısı, boyutu ve motoruyla uyumluluğuna dikkat edilmelidir. Dış boru malzemesinin işlem konusu sıvıya kimyasal olarak dirençli olması diğer bir önemli noktadır. Pompalanan sıvının yanıcı ya da yakıcı olduğu durumlarda patlamaya dayanıklı ya da hava tahrikli motor kullanılması gerekir.

Üretim ve işleme tesislerinde, kimyasalların ve reaktiflerin depolanması ve aktarılması için varil kullanımına sıklıkla rastlanır. Bunların ağırlığı sıvıların güvenli bir şekilde dağıtılması ya da boşaltılması için devrilmelerine imkan vermeyecek kadar fazladır. Varil pompaları kullanılarak söz konusu sıvıların bulundukları kaplardan etkili ve güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamak mümkündür.

Varil pompalarında motor bölümü, daldırma borusu ve pompa bölümü vardır. Kabın dış kısmındaki daldırma borusunun üzerine motor oturur. Kabın derin olduğu durumlarda daldırma tüpü kabın üst kısmındaki açıklıktan geçtiği gibi genellikle sızdırmazlığı sağlanır. Farklı kap derinliklerinin karşılanması için farklı boru uzunlukları tercih edilebilir. Ayrıca pompalama işleminin gerçekleştirileceği ortama bağlı olarak farklı malzemelerden üretilen varil pompaları tercih edilebilir. Daldırma borusunun alt ucunda pompa bölümü yer alır. Sızdırmaz bir kolonla korunan uzatılmış bir şaftın kullanılmasıyla daldırma borusunun tepesinden pompa çalıştırılır. Daldırma tüpünün motor ucundaki tahliye portuna manşon ve tüp arasından, pompalanan sıvı akar.