Emniyet’te görevden almalar ve yeni atamalar devam ediyor. Dün Ankara ’da 470 polis, Eskişehir’de 2 müdür yardımcısı, İzmir’de ise 12 müdür ve yardımcısı başka yerlere tayin edildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre dün yapılan yeni atamalarla birlikte 17 Aralık sonrası Emniyet’teki tayin bilançosu da ortaya çıktı. Sadece İstanbul , Ankara ve İzmir’de yaklaşık 3 bin polisin görev yeri değiştirildi. Bu illerde başta operasyonel birimlerden sorumlu il emniyet müdür yardımcıları, şube müdürü ve yardımcıları ile polis memurları görevden alındı. Farklı yerlere atanan polislerin yerine ilçe emniyet müdürlüklerinden atamalar yapıldı. 3 büyük şehirle birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin polisin görev yerinin değiştiği ifade edildi. Emniyet Teşkilatı’nda 250 bin polis görev yapıyor.

KÖPEK BAKICISI DA GİTTİ

Görevden alınanlar arasında ilginç isimler de var. Yüzlerce kilo uyuşturucunun yakalanmasında rol alan ‘Narkotik’ köpeklerinin bakımından sorumlu olan polis memuru Doğuş Bakan, çarşı ve mahalle bekçisi Yaşar Ertürk, teknisyen yardımcısı Melike Güney de tayin edilen isimler arasında yer aldı.

İSTANBUL’DA 1612 POLİS

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ise Asayiş Şube Müdürlüğü’nden 36, Narkotik Şube Müdürlüğü’nden de 35 polis tayin edildi. Böylece 35 günde İstanbul’da görev yeri değiştirilen polis sayısı 1612 oldu. Yargıdaki görevden almala ve yer değişiklikleri sonucunda da Bakırköy Adliyesi'nin adı sürgün adliyesine çıkmıştı.