Emniyet Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı sonrası şiddete uğrayan kadınların başvurularının alınmamasını siyasetin gündemine getiren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'a tepki gösterdi.

İddialar için "iftira" nitelemesinde bulunan Emniyet, siyasetçilerin kullandığı dille Buldan'a yanıt verirken Kandil'de taciz iddialarından bahsetti.

"Son günlerde polislerin şiddete uğrayan kadınların başvurularını kabul etmediği ve tedbir kararlarının mahkemeler tarafından reddedildiği yönündeki iftira kampanyası devam ediyor" ifadesi kullanılan Emniyet açıklamasında şöyle devam edildi:

'KANDİL'DE İTİSMAR KAMUOYUNA YANSIMIŞKEN...'

Söz konusu iftira kampanyasının nöbetçiliğini bugün de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan devraldı.

Buldan, grup konuşmasında, günler öncesinde yalanladığımız iddiayı yeniden gündeme getirerek, “Polisler şiddete uğrayan kadınların başvurularını almamakta ve mahkemeler koruma kararları vermemektedir” ifadesini kullandı.

Türk Polis Teşkilatı olarak aile içi ve kadına yönelik şiddetin son bulması için attığımız adımlar ve hassasiyetimiz en üst seviyededir.

Terör örgütünün sözde lider kadrosunun Kandil’de kız çocukları ve kadınlara yönelik istismar ve tacizleri kamuoyuna yansımışken, bunları grup toplantılarında gündeme getiremeyenlerin, Türk Polis Teşkilatı’nı kirli bir iftiraya alet etmesi manidardır.

Daha önceki açıklamamızda belirttiğimiz üzere, yapılan incelemelerde, karakola başvuran kadınların geri çevrildiği iddiasını doğrulayan herhangi bir somut olay bilgisine ulaşılamamıştır.

Mağdurun, şiddet uygulayan kişiden şikâyetçi olmadığı veya herhangi bir tedbir istemediği durumlarda dahi aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele birim amirleri tarafından her vaka ayrı ayrı ele alınmakta ve riskli olduğu tespit edilen vakaların takibi titizlikle yapılmaktadır.

İftira kampanyalarının aksine Türk Polis Teşkilatı olarak aile içi ve kadına yönelik şiddete karşı her zaman aile bireylerinin ve kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

PERVİN BULDAN NE DEMİŞTİ?

Emniyet, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasının ardından koruma kararı isteyen kadınların 'karakoldan geri çevrildiği' iddialarını yalanlamış ancak avukatların anlatımları iddiaların doğru olduğu yönündeydi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan bugün Meclis grubu toplantısında "Polisler şiddete uğrayan kadınların başvurularını almamakta, mahkemeler koruma kararları vermemektedir. Kamu görevlileri bu durumu ‘artık işler değişti, çünkü Sözleşme feshedildi eskiye dönüldü’ diyerek gerekçelendirmeye çalışmaktadır" dedi.