Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart'ta başlattığı Adalet Nöbeti 354'üncü gününde devam ediyor. Anne Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, Suruç ilçesinde bulunan evlerinden 42 kilometre yol alarak, adliye binası bahçesinde nöbeti başlattı. 

Yaklaşık bir yıldır adalet talep eden anne Şenyaşar'a, 14'üncü kez soruşturma açıldığı öğrenildi. 

HASTANE SALDIRISI

Adalet mücadelesine dair konuşan Ferit Şenyaşar, nöbetin "Zulüm" altında devam ettiğini söyledi. Adalet Nöbeti'nin bir yıla yaklaştığını belirten Şenyaşar, 14 Haziran 2018'de yaralı olarak taşındıkları ambulansın saldırıya uğradığı bir fotoğrafı göstererek "Hastanede bir insanlık suçu işlenmiştir. Bu insanlık suçunu işleyenler hala toplum içinde, Meclis'te milletvekili olarak bulunuyor. Şuan Ukrayna-Rusya savaş halindedir. Eğer Rus ordusu Ukrayna'da bir hastaneye saldırıp, ambulansları bu şekilde parçalasa, dünya kamuoyu buna net tepki gösterir. Savaşlarda dahi ambulanslara, hastanelere dokunulmaz denen bir evrensel yasa var. Yıldız, ailesi milletvekili olarak hastanede bir katliam yapmıştır" diye konuştu. 

HASTANEDE YAŞANANLAR 

Katliamdan sonra hastanenin acil doktorunun sanal medyada yaptığı paylaşımın ekran fotoğrafını gösteren Şenyaşar, hastane çalışanının tehdit edildiğini söyledi. Şenyaşar, devamında şunları söyledi: "Bağlı bulunan bir kurumunuz içinde katliam yaşanmıştır. Ve doktorlar ölümle tehdit edilmiştir. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı bu duruma sessiz kalmayın, görevinizi yapın. Bu zulme dur deyin. Sağlık çalışanlarına güvence verin çıksınlar hastanede Yıldız ailesi, milletvekili kostümünde nasıl katliam yaptıklarını açıklasınlar. Adalet istiyoruz. Adalet sağlanmayana kadar da adliye önünden ayrılmayacağız."

14'ÜNCÜ SORUŞTURMA 

Şenyaşar, annesine AKP'li Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'a hakaret ettiği iddiasıyla 14'üncü kez soruşturma açıldığını ve dün annesinin ifade verdiği bilgisini paylaştı. Şenyaşar, "Dün anne yine emniyete ifadeye çağrıldı. Anneye açılan soruşturma sayısı 14'ü buldu. Anne burada emniyet önünde bir 'suç örgütü' olarak gözüküyor. 9 Mart'tan beri hakkında 14 soruşturma açılan annenin tek isteği katledilen çocuklarının failleri ve siyasi kararla tutuklanan oğlunun serbest bırakılması. Başka da hiçbir şey istemiyor. Günümüzde bu koşullarda adalet istemek de suç olduğu için anneye rutin olarak her hafta bir soruşturma açılıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: MA