EMEK Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Irak'ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) bağlı Duhok kentine Türkiye'den saldırı yapıldığı iddia edilen ve en az 8 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı bombardımana ilişkin açıklamada bulundu.

Gürkan, “Zaho’da sivillere yönelik saldırı nereden gelirse gelsin kınıyoruz. Acılı ailelere başsağlığı diliyor, yaralılara geçmiş olsun diyoruz. Bu vesileyle Kürt sorununun barışçıl ve demokratik biçimde çözümünü yineliyoruz. Sınır ötesi operasyonlar son bulmalı, askeri güçler ülkeye çekilmelidir. Bölgede diyalog ve barışçıl çözümün önü açılmalıdır” dedi.

EMEK Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan’ın açıklaması şu şekilde:

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı Doruk bölgesindeki Zaho’da gerçekleşen bombardıman sonrası 2’si çocuk 9 sivilin hayatını kaybettiği, 23 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Zaho ilçesi Derkar kasabasına bağlı Perex köyü dün öğlen saatlerinde gerçekleşen saldırı Kürt ve Arap siviller can verdi.

Zaho Kaymakamı Muşir Beşir, bombardımanın TSK tarafından gerçekleştiğini ifade ederken, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, “topçu atışının ülkenin egemenliğinin açık ihlali olduğunu” söyledi.

Irak yönetimi, Türkiye Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdığını ve Ankara'dan resmi bir özür beklediğini dile getirdi. Ayrıca Türkiye'den "bütün askeri güçlerini Irak'tan geri çekmesini" istedi.

Sivillere yönelik katliam asla kabul edilemez. Vahim iddialar derhal aydınlatılmalı, TBMM’de hızla Zaho için Araştırma Komisyonu kurulmalıdır. Bölgeye insan hakları örgütleri ve bağımsız gözlemci heyetler gönderilmelidir.

Zaho’da sivillere yönelik saldırı nereden gelirse gelsin kınıyoruz. Acılı ailelere başsağlığı diliyor, yaralılara geçmiş olsun diyoruz. Bu vesileyle Kürt sorununun barışçıl ve demokratik biçimde çözümünü yineliyoruz. Sınır ötesi operasyonlar son bulmalı, askeri güçler ülkeye çekilmelidir. Bölgede diyalog ve barışçıl çözümün önü açılmalıdır.