Diyarbakır’da temaslarda bulunan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Başak Demirtaş’ı evinde ziyaret etti. Demirtaş ve Akdeniz, demokrasinin, adaletin tesis edilmesi için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söylediler.

Başak Demirtaş ile yapılan görüşmede konuşan Akdeniz, halen tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve siyasi tutuklulara karşı hukukun uygulanması gerektiğini vurguladı. Akdeniz, Demirtaş'a karşı uygulanan hukuksuzluğun karşısında, kendisinin yanında ve dayanışma içerisinde olacaklarını söyledi.

'DEMİRTAŞ ÖZGÜR OLMALI'

Görüşme sırasında “Eşim Dilek ve EMEP’li kadınların selamını getirdim, yüksek dayanışma duygularını iletiyorum” diyen Akdeniz, Erdoğan'ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak şunları söyledi: "Anaların gözyaşı, çocukların dramı yarıştırılamaz. Bu Diyarbakır’ın da, İstanbul’un da halkını incitir. Demirtaş ailesinin yanındayız. Şunu belirtelim, Demirtaş bu halkın yetiştirdiği en iyi evlatlarından birisi, halkın temsilcisi. Biz ona toz kondurmayız. Açık olan şu, Türkiye böyle kritik bir viraja girmişken Demirtaş ve arkadaşları özgür olmadığı sürece özgür bir seçim olamaz. Bunun mücadelesini hep beraber vereceğiz. Demirtaş'ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. AYM kararları, AİHM kararları ortada, bu hukuku uygulamak önemli. İktidarın yapması gereken evrensel hukuk kurallarına uymaktır.”

Akdeniz, gençlere de seslenerek Selahattin Demirtaş’ın son kitabı “Efsun”u önerdi. Akdeniz, “Efsun'u bitirince Demirtaş'a yazacağım. Kitabın olgunlaşma süreci olağanüstü. Bir halkın duygularını hem mizahla hem kara mizahla anlatmak olağanüstü bir şey, bütün gençlere öneriyorum" dedi.

'SELAHATTİN’İ SİYASİ İKTİDAR İÇERDE TUTUYOR'

Başak Demirtaş da AİHM kararına rağmen Demirtaş'ın siyasi iktidar tarafından içeride tutulduğunu ifade ederek, ülkede yaşanan hukuksuzluktan tüm Türkiye halklarının da etkilendiğine dikkat çekti. Demirtaş, hukuksuzluğa karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Başak Demirtaş, şöyle konuştu: “Selahattin ile konuştum, sizin geleceğinizi söyledim, çok mutlu oldu, selamlarını iletmemi istedi. Ülke olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. Her şey maalesef çok kötü gidiyor. Hem demokrasi hem ekonomik açıdan, hukuk açısından kötüye gidiyor. Bizler böyle olmasını istemeyiz. Dolayısıyla ülkemizi düze çıkarmak için mücadele etmeye devam etmeliyiz. Selahattin ile ilgili uygulanmayan bir AİHM kararı var. Selahattin ile şu an burada, bu görüşmeyi birlikte yapmamız gerekiyordu. Maalesef yasalar ayaklar altına alınmış durumda. Normalde AİHM kararı Türkiye için bağlayıcı olmasına rağmen uygulanmıyor. Siyasi iktidar tarafından uygulanmıyor, bunu biliyoruz. Anayasa’ya göre Selahattin'in bırakılması gerekiyor. Bu sadece Demirtaş ve Osman Kavala meselesi değil, Türkiye'deki hukuk meselesi de değil, Avrupa’nın da kendi ilkelerine sahip çıkması gerekiyor. Sonuçta AİHM’in vermiş olduğu bir karar var. Onlardan da bir beklentimiz var, Türkiye kamuoyundan da beklentimiz var. Dediğim gibi, bu Demirtaş ve Kavala meselesi değil, yargının bağımsız ve tarafsız olması meselesi ile ilgilidir. Böyle bir mesele ile karşı karşıyayız. Bu tabi ki hukuksal bir mesele olmaktan da çıktı. Selahattin ve arkadaşları 5 yılı aşkın bir süredir içeride. Hukuksuzlukla başlayan süreç ekonomiye kadar her şeyi etkilendi. Bu hukuksuzluk sadece Demirtaş ailesini etkilemiyor, tüm Türkiye halkı olarak, 84 milyon olarak hepimiz etkileniyoruz. Hep birlikte mücadele ederek güzel özgür günlere tez zamanda ulaşabiliriz.”

Konuşmanın ardından Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, göçmenleri konu alan yeni kitabı “Sekizinci Kıta”yı Başak Demirtaş ve Selahattin Demirtaş için imzalayıp hediye etti.

Başak Demirtaş ise Selahattin Demirtaş'ın son romanı “Efsun”u Akdeniz'e hediye etti.