Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve beraberindeki heyet, AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ı ziyaret etti.

Şenyaşar ailesinin Urfa Adliyesi önünde başlattığı adalet nöbeti 229’uncu gününde devam ediyor.

"CEZASIZ KALIRSA ÇETE HUKUKU GÜÇ KAZANIR"

Davanın adaletle sonuçlanması için herkesin sorumluluk alması, dayanışmayı güçlendirmesi gerektiğinin altını çizen Akdeniz, “Çok vahşi bir cinayet. 21. yüzyılda adeta derebeylik dönemini, o dönemin vahşetini gösteren bir intikam cinayeti. 3 buçuk yıldır dosya açılmadı. Herkese, emekçilere sesleniyorum annenin gözyaşları kurumadan dosya adil bir şekilde sonlanmalı. Herkes dayanışma içinde olmalı. Bu cezasız kalırsa vahşi cinayetlerin önü açılır, yeni cinayet serileri başlar çete hukuku güç kazanır. Bölgelerde, illerde, kentlerde, çıkar grupları, halkı cezalandırmak için, istedikleri partiye oy verdirmek için bu silah şiddetini kullanır. Onun için bu dava sadece Şenyaşar ailesinin davası değildir. Çete hukukunun son bulması içindir. Evrensel hukukun ve adaletin yerine gelmesi için bütün toplumun sahiplenmesi gereken bir davadır” ifadelerini kullandı.

URFA’DA ADALET KONFERANSI ÇAĞRISI

“Adalet konferansı” yapma çağrısında bulunan Akdeniz, “Urfa’da bunu örgütleyelim, hep beraber, sendikaları, kitle örgütlerini, halkımızı ve Şenyaşar ailesini de katarak böyle bir çalışmanın içerisinde olacağız. Aynı zamanda bu sesi bütün Türkiye’ye yayacağız. Mutlaka ama mutlaka bunu yapacağız” dedi.

“SİYASİ BEYANATLAR KORUYUCU KALKAN OLDU”

Hükümet yetkililerinin cinayetin hemen başında siyasi beyanatlar verdiğini hatırlatan Akdeniz, şunları söyledi:

“Siyasi beyanatlar vermemiş olsalardı eğer, bu cinayeti HDP’yi, başka yerleri ima ederek açıklamış olmasalardı bu katillerin üzerinde böyle bir koruyucu kalkan olmazdı. Bunun son bulması gerekiyor. Bunun artık kabul, tahammül edilebilir bir yanı kalmamıştır. Geldiğimiz yer itibarıyla da duruşmalar gerçekleşti, cezalar verildi. Ama cezalar hakkaniyetli değil. Adil bir yargılama hakkı istiyoruz. Şenyaşar ailesi de eşit bir yargılanma hakkı talep ediyor, biz bunu sahipleniyoruz. Adaletin terazisi herkese eşit olmalıdır. Bir partiye, bir zümreye, zengin sınıfına ya da bir ayrıcalıklı takıma adaletin terazisinin bir kefesi ağır basarsa orada biz her şeyimizi, bir arada yaşam kültürümüzü de kaybederiz. Buna elbette bizim izin vermemiz söz konusu olamaz. Bizim burada aile ile beraber talebimiz ve çağrımız hızlı ve acil olarak bu mahkemenin adil bir şekilde sonuçlandırılmasıdır.”

"ÇOCUKLARIMI GÖZLERİMİN ÖNÜNDE ÖLDÜRDÜLER"

Akdeniz’in ardından söz alan anne Emine Şenyaşar ise gözyaşları içinde adalet talebini bir kez daha dile getirerek, “Evde oturamıyorum. Çocuklarımı hastanede gözlerimin önünde öldürdüler. Hastayım. Adalet bir an önce gelsin” dedi.

Aile katliam ve dava dosyasına ilişkin hazırladıkları dosyayı heyete verdi. Akdeniz ve beraberindeki heyet, aile ile birlikte bir süre sembolik adalet nöbeti tuttu.

Kaynak: Evrensel