Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, yeni yıl ile ilgili yaptığı açıklamada bulundu. 

Akdeniz, “2021’in salgın, sömürü ve savaşların geride kaldığı; sağlık, adalet, eşitlik ve özgürlükler dünyasına kapı aralandığı bir yıl olması dileği ile bütün halkımızı mücadeleyi büyütmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz” dedi. 

EMEP Genel Başkanı Akdeniz, açıklamasında kapitalizmin insanlığın felaketi olduğunu belirterek “Savaşlar, depremler, orman yangınları, küresel iklim değişikliği, kuraklık derken 2020’de pandemi ilan edildi.  

'Doğal afet' ya da olağan hastalıklarmış gibi sunulan bütün bu melanetler, kapitalist/emperyalist sistem içinde işçilerin, ezilen halkların ve dünya yoksullarının yıkımına neden oldu. Zenginler korunaklı adacıklarına çekilirken milyarlarca insan temel gıda, temiz su, hijyen malzeme, eğitim ve sağlığa erişim hakkından mahrum kaldı” ifadelerini kullandı. 

“YERKÜRENİN YOKSULLARI ÖLMEYE DEVAM EDİYOR” 

Sosyalizm ve uluslararası işçi sınıfı mücadelesinin bir kazanımı olan kamusal sağlığın yıllar içinde tasfiye edilmesiyle insanlığın adeta salgına bağışıklık sistemi çökmüş halde yakalandığını ifade eden Akdeniz, "Aşı çalışmaları ilaç tekellerine havale edilirken zengin sınıflar çoktan aşı siparişini verdiler bile! Yerkürenin yoksulları ise ölmeye devam ediyor” dedi. 

“EMEKÇİ SINIFLAR ‘KORONADAN ÖLMEK İLE AÇLIKTAN ÖLMEK’ ARASINDA BIRAKILDI” 

Kapitalizmin, insana yabancı, eşitsiz ve kâr hırsına dayanan sömürü sisteminin ekonomik krizlere neden olduğunun altını çizen Akdeniz; “Buna pandemi de eklenince emekçi sınıflar 'koronadan ölmek ile açlıktan ölmek' arasında bırakıldı. Çarklar dönsün diye işçileri fabrikalara süren burjuvalar, pandemide kâr rekorları kırdı. Partimizin ve sağlık meslek örgütlerinin bütün çağrılarına rağmen, '21 gün tam kapanma; işçilere, halka sosyal koruma' talebi yok sayıldı. Ağır pandemi şartlarına aldırmayan patronlar, kitlesel işten atma ve ücretsiz, esnek çalışma modellerini devreye soktular. Yetmezmiş gibi asgari ücret yine açlık ücreti olarak belirlendi. Mecliste onaylanan ve katıksız bir sermaye bütçesi olan 2021 bütçesi, yine işçi sınıfı ve halkı yok saydı” ifadelerini kullandı. 

2020 yılının aynı zamanda İzmir depremi başta olmak üzere Türkiye’nin adeta beşik gibi sallandığı, canların kaybedildiği bir yıl olduğunu belirten Akdeniz, “Halktan toplanan deprem paralarının hiç edildiği, kaynakların deprem önlemlerine değil sermaye çevrelerine kıyak olarak dağıtıldığı açığa çıktı” dedi. 

“2021’İN İYİ OLMASI EMEK DÜŞMANI POLİTİKALARIN PÜSKÜRTÜLMESİNE BAĞLI” 

“Her milliyetten işçi ve emekçiler, geleceği çalınmış gençler, yoksulluğu ve şiddeti en ağır biçimde yaşayan kadınlar, Türkiye’de sıkışıp kalan mülteciler ‘2020 bir an önce sona ersin’ diye umut ederken egemen sınıflar ve AKP iktidarı 2021 için yeni kemer sıkma ve hak gasbı politikalarını çoktan devreye soktu!” diyen Akdeniz, gelen yılın giden yıldan iyi olmasının, emek düşmanı politikaların ne kadar püskürtüleceğine bağlı olduğunu vurguladı. 

“TEK ADAM İKTİDARININ BASKILARI ARTTI” 

Halk desteğini kaybettikçe otoriterleşmeye sarılan tek adam iktidarının, neo-Osmanlı hayaller peşinde ülkeyi savaş maceralarına sürüklerken içerde amansız bir baskı ortamı oluşturduğuna dikkat çeken Akdeniz şöyle devam etti: 

“Belediyelere kayyum atanması yetmezmiş gibi 'HDP’nin kapatılması' tartışması üzerinden Kürtlere ve bütün muhalif güçlere gözdağı verildi. Hükümetin gerici politikalarına karşı duran gazeteciler, aydınlar, siyasetçiler 'hain' olmakla suçlanarak cezaevlerine atıldı. 'Kimyasal silahlarının imhası' adı altında kitle örgütleri ve derneklerin zapturapt altına alınması yasası Meclisten geçirildi. Pandemi yasakları, grev ve direnişlerin, hak alma eylemlerinin bastırılması için kullanıldı.” 

“DÜNYADA VE ÜLKEDE SÜREN MÜCADELELER 2021’E UMUT TAŞIYOR” 

"AKP-MHP iktidarı ne yaparsa yapsın işçi sınıfı, halk ve demokrasi güçleri mücadeleden geri durmadı/durmayacak. 2021’i grevle karşılayan Gebze Baldur metal işçilerinden Çorum Ekmekçioğlu fabrikasında direnen metal işçilerine; toma, gaz ve barikatlara rağmen Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya yürüyen madencilere kadar işçi sınıfı tünelin ucundaki ışığı gösteriyor. Başta sağlık emekçileri olmak üzere 'Birleşe Birleşe Kazanacağız' diyen işçi ve emekçi bölükleri 2021’i şimdiden bir mücadele yılı ilan ettiler. Amerika’daki George Floyd eylemlerinden Hindistan’da 250 milyon işçinin grevine kadar yaşanan uluslararası mücadeleler ise 2021’e umut taşıyor.” 

“GELECEK BİZİMDİR” 

“Partimiz her milliyetten emekçilerin yeni yılını kutluyor. 2021’in salgın, sömürü ve savaşların geri kaldığı; sağlık, adalet, eşitlik ve özgürlükler dünyasına kapı araladığı bir yıl olması dileği ile bütün halkımızı mücadeleyi büyütmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz. Gelecek bizimdir!” 

Kaynak: Evrensel