“Halkımızın yıllardır, dil, kimlik ve diğer bütün ulusal, demokratik hakları için verdiği mücadelenin kazanımları sonucunda bugün kuşku yok ki, dilimiz politikada, kültür-sanat alanında, yayıncılıkta ve günlük hayatta çok daha ileri bir noktadadır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Ancak bunca yıldır verilen mücadeleye ve ödenen bunca bedele rağmen halkımızın anadilinde eğitim talebi başta olmak üzere, Kürt dili ve kültürünün özgürce gelişmesinin önündeki engel ve yasaklar hala ortadan kalkmamıştır. Aksine eğitimden sağlığa, savunma hakkından kültür sanata birçok alanda engellemeler devam etmektedir” denildi.

Mücadele çağrısı yapılan açıklamada, “Tek adam iktidarının ülkeyi sürüklediği bu karanlık tablo, batı illerinde Kürtçe konuştuğu için halkımızın linç edilmesine, hatta katliam girişimlerine yol açmıştır. Böyle koşullarda kutladığımız Kürt Dil Bayramı vesilesiyle, halkımıza hayatın her alanında dilini özgürce kullanabildiği gerçek bir dil özgürlüğü için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıyoruz” denildi.

EMEK Partisi Bölge Örgütleri’nin açıklaması şu şekilde:

Celadet Bedirxan tarafından ilk kez Latin alfabesi kullanılarak çıkarılan Hawar adlı Kürtçe dergi 15 Mayıs 1932’de yayın hayatına başladı. 15 Mayıs günü, 2006 yılından bu yana ise Kürt Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.

“KÜRT DİLİ VE KÜLTÜRÜNÜN ÖZGÜRCE GELİŞMESİNİN ÖNÜNDEKİ ENGEL VE YASAKLAR HALA ORTADAN KALKMAMIŞTIR”

Halkımızın yıllardır, dil, kimlik ve diğer bütün ulusal, demokratik hakları için verdiği mücadelenin kazanımları sonucunda bugün kuşku yok ki, dilimiz politikada, kültür-sanat alanında, yayıncılıkta ve günlük hayatta çok daha ileri bir noktadadır. Ancak bunca yıldır verilen mücadeleye ve ödenen bunca bedele rağmen halkımızın anadilinde eğitim talebi başta olmak üzere, Kürt dili ve kültürünün özgürce gelişmesinin önündeki engel ve yasaklar hala ortadan kalkmamıştır. Aksine eğitimden sağlığa, savunma hakkından kültür sanata birçok alanda engellemeler devam etmektedir.

“DİLİMİZİN EĞİTİM DİLİ OLARAK KABUL EDİLMEMESİ KÜRT’E REVA GÖRÜLENİ GÖSTERMEKTEDİR”

Bu bakımdan bizler için, 15 Mayıs, bayram olduğu kadar, anadilinde eğitim hakkı ve dilimizin özgürlüğü için mücadele günüdür. Dilimizin eğitim dili olarak kabul edilmemesi tek adam iktidarının, Kürt sorunun çözümüne yaklaşımını ve Kürt’e reva görüleni göstermektedir.

“BUGÜN GELİNEN NOKTADA DİLİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ, STATÜ TALEBİMİZ YOK SAYILMIŞ”

Bugün gelinen noktada dilimiz, kültürümüz, statü talebimiz yok sayılmış, birçok kentimizde katliam politikaları devreye sokulmuş, şehirlerimiz yakılıp, yıkılmış ve insanlarımız katledilmiştir. Halkımızın iradelerine ipotek konularak belediyelere kayyum atanmış ve bu belediyeler tarafından anadil üzerine atılan ileri ne adım varsa her biri yok edilmiştir. Tek adam iktidarının ülkeyi sürüklediği bu karanlık tablo, batı illerinde Kürtçe konuştuğu için halkımızın linç edilmesine, hatta katliam girişimlerine yol açmıştır.

Böyle koşullarda kutladığımız Kürt Dil Bayramı vesilesiyle, halkımıza hayatın her alanında dilini özgürce kullanabildiği gerçek bir dil özgürlüğü için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıyoruz. Bu yıl 12 Eylül’ün sembol isimlerinden olan Kamber Ateş’in annesi İpek Ateş hayatını kaybetti.

İpek Ateş, Kürtçe konuşmanın yasaklandığı Diyarbakır Cezaevi’nde, cezaevi görevlilerinin Kürtçe konuşmasını engellemesi nedeniyle oğluna bildiği tek Türkçe cümle  “Kamber Ateş nasılsın?” diyebilmişti. “Kamber Ateş nasılsın?” sözü bu nedenle Kürtçe yasağının sembol cümlesi olmuştu. İşte bu yıl mücadeleyi yükseltme çağrısını aynı zamanda İpek Ateş şahsında bu uğurda saymakla bitmeyecek bedeller ödeyen halkımız için yapıyor ve onlara atfediyoruz.

Tek adam iktidarının savaş politikalarına; gericiliği, ırkçılığı, din ve mezhep ayrımcılığını kışkırtan politikalarına karşı mücadele etmeden, dillerin, kültürlerin eşitliğinin ve özgürlüğünün de sağlanamayacağını unutmadan, başta Türk işçi ve emekçiler olmak üzere, her milliyetten tüm Türkiye halklarına ve emekçilerine, Kürt halkının dil ve kimlik gibi demokratik taleplerine, barış, eşitlik ve özgürlük mücadelesine sahip çıkma çağrısı yapıyor, halkımızın 15 Mayıs Kürt Dil Bayramını kutluyoruz.

EMEK PARTİSİ BÖLGE ÖRGÜTÜ

Demokrat Haber/Kars Fotoğraf: İnanç Yıldız