Kamuoyunda, “Sarallar” olarak bilinen organize suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda tutuklanan ve Tokat Cezaevi'nde bulunan Cengiz Karlı kalp krizi sonucu öldü. 

2. Sayfa programına konuşan Elif Karlı, eşinin ölüm nedeniyle ilgili şu açıklamada bulundu:

"2 gün önce çok ağır bir grip geçirdi. Zatürreden de şüphelendik. Dün haftalık arama günüydü, aramayınca telaşlandım. Sabaha karşı 04.00 sıralarında cezaevinden bir telefon aldım. Cengiz'in rahatsızlandığını ve kalp krizi geçirdiğini alıştırarak söylediler. Vefat ettiğini söylediler. En son geçen salı sesini duydum. 6 Ocak'ta da doğum günüydü görüştük. En son sesini duyduğumda çok iyiydi. Saç sakal tıraşı olduğunu söyledi. Moralinin yüksek olduğunu söyledi ama eşim ağır hastaydı... Kalp rahatsızlığı vardı."

KARLI'NIN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Karlı ailesinin avukatları Mehmet Yıldırım ve Yusuf Sarıoğlu, Cengiz Karlı’nın ölümüyle ilgili yazılı açıklama yaparak, yaşananları şöyle anlattı:

“Kamuoyunda Sarallar adıyla bilinen örgüt operasyonu ile gözaltına alınan müvekkilimiz Ahmet Cengiz Karlı dün rahatsızlanmış ve hastaneye götürülmüştür. Dün sabah yaklaşık 3-4 saat hastanede kalmış ve zatürre olduğu söylenmiştir. Ancak buna rağmen tekrardan cezaevine gönderilmiştir. Ardından gece saat 02:30’da Tokat Cezaevinde rahatsızlanarak Tokat Devlet Hastanesine sevk edilmiş, Tokat Devlet Hastanesinde ‘Çok kötüyüm, beni başka hastaneye sevk edin’ demesine rağmen doktorlar tarafından tekrar cezaevine gönderilmek istenmiştir. Müvekkilimiz ring arabası ile Tokat Cezaevine dönmekteyken saat 04:00 sularında vefat etmiştir.”

'BUNUN ADI CİNAYETTİR'

Cengiz Karlı’nın kalp yetmezliği, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve başkaca hastalıkları olduğunu belirten avukatlar, yüzde 50 kalp yetmezliği tespit edilen rapor dahil sağlık raporlarıyla birlikte tahliye için yaptıkları başvuruların reddedildiğini kaydetti.

Açıklamada, “Sonunda müvekkilimiz dün gece saat 04:00 sularında Tokat Cezaevinde vefat etmiştir. Bunun adı cinayettir. Müvekkilin ölümüyle ilgili ve sorumluluğu bulunan herkes hakkında tüm hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi.

'BEN ÖLMEK ÜZEREYİM'

İstanbul merkezli 13 ilde Sarallar grubuna yapılan operasyonda gözaltına 122 kişi alınmıştı, 46 kişi tutuklanmıştı. Cengiz Karlı, tutuklanma kararının verildiği 8 Temmuz'da mahkemede yapılan sorgusunda şu ifadeleri kullanmıştı: "By-pass ameliyatı oldum. Böbrek ve kalp yetersizliğim var. Ben ölmek üzereyim. İlaçlarımı tam alamadığım için riskli durumdayım. Sağlığım bu tip şeylere elverişli değildir. Yağma nedir, çete nedir, örgüt nedir bilmem."

Elif Karlı, geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla eşinin durumunu açıklamıştı. Şarkıcı şu ifadeleri kullanmıştı:

"Çok merak edenler olmuş. Benim eşim 6 aydır cezaevinde ve yıllardır sağlık problemlerini yakından takip edenler bilir. Eşin için telaşlanmanız, dualarınız, düşünmeniz...

Nasıl da naziksiniz ve nasıl da iyi tanıyorsunuz bizi, beni, eşimi, ailemi... Çok teşekkürler. İstediğiniz, dileğiniz kadar mutlu olun. Allah bazı kötü, pislik insanların kalbine iyilik versin. Ben gülmeyi severim, yalandan da olsa. Gülüyorum aklıma gelip de gerçekleşeceğini de umduğum ana. Başta kocamın, çocuklarımızın, benim, ailemizin günahına giren herkesi önce Allah'a sonra kendime emanet ediyorum."