Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki El Bab kasabasına Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad güçlerince açılan top ateşinde en az 14 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Gözlemevi, ölenler arasında çocukların da bulunduğunu ve saldırıda en az 38 kişinin de yaralandığını belirtti.

Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren ve Beyaz Baretliler olarak bilinen sivil savunma ekibi bu sabah gerçekleşen saldırıdaki can kaybını dokuz olarak duyurmuştu. Beyaz Baretliler, 28 kişinin de yaralandığını belirtmişti.

Saldırıda kasaba merkezindeki bir pazar yerinin vurulduğu bildirildi.

Associated Press'in haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad yönetiminin bu bombardımanı, Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde Halep kırsalında düzenlediği bir hava saldırısına misilleme olarak gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Sınır bölgesindeki hava saldırısında Suriye ordusunun yanı sıra ABD destekli Kürt güçlerin de kayıp verdiği bildirilmişti.

HASEKE İDDİASI

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt özerk yönetimi ise dün gece yarısı Haseke kenti yakınlarında kızlara yönelik bir rehabilitasyon merkezinin Türkiye tarafından vurulduğunu iddia etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rehabilitasyon merkezindeki dört çocuğun hayatını kaybettiğini aktardı.

DSG SUÇLAMAYI REDDETTİ

Bazı medya kanalları saldırının Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Suriye yönetimi tarafından yapıldığını öne sürdü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de saldırının sorumlusunun Türkiye'nin bölgedeki saldırılarına misilleme yapmak isteyen Suriye yönetimi olduğunu ileri sürdü.

Söz konusu iddia nedeniyle açıklama yapan Demokratik Suriye Güçleri ise saldırıyla hiçbir bağlantıları olmadığını duyurdu.

DSG Basın İrtibat Merkezi Sorumlusu Ferhad Şami yaptığı açıklamada “Basın kuruluşları yoluyla bu sabah El Bab şehrinin hedef alındığını öğrendik. Güçlerimizin doğrudan ya da dolaylı olarak konuyla hiçbir bağlantısının olmadığının altını çiziyoruz. El Bab’a yönelik bu saldırının Türkiye dışişleri bakanlığının açıklamalarına karşı öfkesini dile getirmek isteyen yurttaşları engelleyen kişiler tarafından yapıldığını tahmin ediyoruz." dedi.

Kaynak: DW Türkçe