Erişim engeli getirilen Ekşi Sözlük yönetimi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı.

Erişim engeliyle sulh ceza hakimliği kararının tebliğ edildiği aktarılan açıklamada, "Anılan karar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü'nün yazısı ile 5651 Sayılı Kanun'un 8/a maddesi uyarınca verilmiş olup; herhangi bir içerik bu karara dayanak gösterilmemiştir" denildi.

GEREKÇE: HAKİMLİK KARARLARI YERİNE GETİRİLSE DE YANLIŞ BİLGİLER YAYINLANIYOR

Engellemeye gerekçe olarak Ekşi Sözlük yazarlarının, "kamuoyuna yanlış bilgiler verdiği" suçlamasının gösterildiği belirtilen açıklama, şöyle devam etti:

Kürt iş insanı 10 gündür kayıp: 'Derin devlet tarafından tutuluyor' Kürt iş insanı 10 gündür kayıp: 'Derin devlet tarafından tutuluyor'

"Sitemizin tamamının engellenmesine gerekçe olarak, Ekşi Sözlük yazarları tarafından kamuoyuna yanlış bilgiler verildiği, toplumun yönlendirilmeye çalışıldığı, her ne kadar sulh ceza hakimlikleri tarafından verilen erişim engelleme kararları Ekşi Sözlük yönetimi tarafından yerine getirilse de bu süre zarfında toplumun doğru bilgiye ulaşamadığından bahisle kamu düzeninin etkilendiği, özellikle deprem sonrasında askeriye ve devlet kurumları hakkında gerçek olmayan bilgiler verildiği, toplumun yönlendirilmeye ve devletin aciz halinde gösterilmeye çalışıldığı, toplum kesimleri arasında kargaşa ortamının çıkartılmasını amaçlayan paylaşımlar olduğunun tespiti ile site yöneticileri tarafından yanlış ve iftira boyutunda olan yazılara gerekli reaksiyonun gösterilmediği, iç denetiminin sağlanmadığı, zararlı paylaşımların ve yorumların Ekşi Sözlük yönetimi tarafından engellenmediği hususları gösterilmiştir."

'YALNIZCA KANUNİ DEĞİL İNSANİ OLARAK DA HIZLI AKSİYON ALIYORUZ'

Ekşi Sözlük'ün mahkeme kararlarının uyguladığı kaydedilen açıklamada, toplumsal olaylarda içerik sayısının hızla artması nedeniyle müdahale hızının yavaşladığı ifade edildi:

"Bu yığılmaların önüne geçmek için çalışmalarımız olacak. Ancak, herkesin kabul edeceği üzere bu durumlarda dahi müdahale hızımız karşılaştırılabileceğimiz her türlü sosyal medya platformundan daha hızlı. Kullanıcılarımız ve okuyucularımızla aynı hassasiyetlere sahibiz. Bu gibi büyük olaylarda sorumluluğumuzu yalnızca kanunun sınırladığı çerçevede görmüyoruz, insani olarak da hızlı bir biçimde aksiyon alma gayreti gösteriyoruz. Her ne kadar, yer sağlayıcı olarak kanunun tarafımıza vermiş olduğu sorumluluk sınırlı olsa da, toplumda infiale yol açacak içerikler konusunda hassasiyet gösteriyor, bu türden başlık ve içeriklere müdahalede bulunuyoruz."

'MÜDAHALELERİMİZDE HERHANGİ BİR KESİM YAHUT KİŞİ AYIRMIYORUZ'

İçeriklerin kaldırılmasında herhangi bir kesimin hedef alınmadığı belirtilen açıklamada, "Müdahalelerimizde herhangi bir kesimi, düşünceyi yahut kişiyi ayırmıyor her zaman çok sesliliği korumaya çalışıyoruz. Her ne kadar bu çaba günümüzde herhangi bir kesimi mutlu etmiyor olsa da, amacımız birilerini mutlu etmekten ziyade toplumsal hafıza kaydının her kesimden insanın düşüncesini aktarması yoluyla tutulması. Karara karşı tüm hukuki yollara başvuracağız. Herhangi bir gelişme olması halinde sizlerle paylaşacağız. Bu ana kadar gösteriniz tüm destek için teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi.