Varlık Fonu'ndan sonra yeni bir fon daha geliyor

Ar-Ge fonuna ilişkin hesap, Sanayi Bakanlığı merkez muhasebe birimi nezdinde açılacak

Varlık Fonu'ndan sonra yeni bir fon daha geliyor

Varlık Fonu'ndan sonra bir de Araştırma-Geliştirme Fonu kurulacak. 12 milyar lira büyüklüğü olması öngörülen fonla, bakanlık ve kamu kurum ve kuruluşlarının Ar-Ge harcamaları tek elde toplanacak.

Ağustos 2016'da kurulan Varlık Fonu'nun ardından bakanlık ve kamu kurum ve kuruluşlarının Ar-Ge harcamalarını tek elde toplamak için "Ar-Ge ve Teknoloji Özel Hesabı" adında yeni bir fon daha kuruluyor.

Habertürk'ün haberine göre, büyüklüğü 12 milyar lira olması öngörülen fonla daha çok uydu, fırlatma rampası, yerli oto gibi kritik projelere ilişkin Ar-Ge çalışmaları, bu fondan finanse edilecek.

Ar-Ge kaynaklarının 'etkin kullanımı, tek elden planlanması, yönetilmesi ve izlenmesi' için hayata geçecek fonun yönetimine ilişkin kararlar ise Başbakan başkanlığında kurulacak Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu'nda alınacak.

Ar-Ge fonuna ilişkin hesap, Sanayi Bakanlığı merkez muhasebe birimi nezdinde açılacak. Hesabın yönetimine yönelik işlemler, bakanlık tarafından yapılacak. Hangi bakanlığın hangi projesine kaynak aktarılacağı, Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu'nda belirlenecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER