Türkiye'de bir ilk: Soranice ekonomi dergisi!

Ekonomik ilişkilerin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor…

Türkiye'de bir ilk: Soranice ekonomi dergisi!

Demokrat Haber Gaziantep

Türkiye ile genelde Irak özelde ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında her geçen gün artan ekonomik ilişkileri anlatan Exporting Iraq Dergisi’nin yeni sayısı çıktı. İlk sayısı Türkçe- İngilizce olarak çıkan derginin yeni sayısı yoğun talep üzerine artık Türkçe ve Soranice olarak yayınını sürdürecek.

“HEDEFİMİZ EKONOMİK İLİŞKİLERİN ARTMASINA KATKIDA BULUNMAK”

Türkiye ve Irak arasında her geçen gün artan ekonomik ilişkileri mercek altına aldıklarını belirten Exporting Iraq dergisi yazı işleri müdürü gazeteci-yazar Ahmet Aslan amaçlarının gelişen ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Aslan ”Türkiye ve Irak arasındaki ekonomik ilişkiler her geçen gün artıyor. Irak, zengin petrol yatakları ve gelişen ekonomisiyle stratejik bir pazar. Biz bu pazardaki fırsatları, riskleri gösterip iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin tüm bileşenlerini de işin içine katarak bilgilendirme yapıyoruz” dedi.

İLK SIRADA TÜRKİYE FİRMALARI VAR   

Özellikle Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki iş potansiyelini anlatmaya özen gösterdiklerini belirten Aslan, Irak’a ihracat ve yatırımda temel etkenin güvenlik olduğunu belirtiyor.

”Irak’ın güneyine göre kuzeye yatırımda hem bölgesel hükümetin sunduğu yatırım fırsatları hem de güvenliğin sağlanmış olması belirleyici. Bugün Irak’ın kuzeyinde 78 ülke menşeli 2 bin 296 yabancı firma var. Bu firmaların yüzde 47,87’sini Türkiye firmaları oluşturuyor. Yine bölgede faaliyet gösteren yerel firma sayısı 14 bin 972. Erbil, Duhok ve Süleymaniye’de faaliyet gösteren ve tescil işlemleri tamamlanan bin 85 Türkiye firması var. Türkiye firmalarından sonra İran firmaları geliyor. İran’ı, ABD, Ürdün, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor. Bu rakamlar bölgede Türkiye firmalarının gücünü gösteriyor” diyerek amaçlarının bu ticari ilişkileri artıracak bir yayın yapmak olduğunu söyledi.

“SORANİCE YAYIN YAPAN İLK EKONOMİ DERGİSİYİZ”

Türkiye ile Irak ve özelinde Irak Kürdistan Bölgesi’yle ticari ilişkileri anlatan ilk dergi olmalarının yanı sıra Türkiye’de Soranice yayınlanan ilk ekonomi dergisi olduklarını da belirten Aslan ”Dergimizin yeni sayısının kapağında Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan var. Bakanımızın Irak’a ihracatla ilgili önemli değerlendirmeleri var. Bunun yanında bölgeyle aktif ticaret yapan işadamlarımızın görüşleri ile Irak’ta faaliyet gösteren Türk okullarının yaptığı çalışmalara yer verdik” diyerek sözlerini tamamladı.

http://exportingiraq.com/index.php

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2013, 17:28
YORUM EKLE