Torba yasaya torbalı protesto

Belediye- İş Sendikası üyeleri Torba Yasada bulunan norm kadro ve ihtiyaç fazlası işçilerin durumunu düzenleyen maddenin onaylanmasını kınadı.

Torba yasaya torbalı protesto

Belediye İş Sendikası Samsun Şubesi üyesi yaklaşık 50 kişi, Torba Yasa Tasarı içinde bulunan, İl Özel İdaresi ve belediyelerdeki norm kadro ve ihtiyaç fazlası işçilerin Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü teşkilatlarına aktarılmasını öngören maddenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmesini protesto etmek için Türk-İş 6’ıncı Bölge Temsilciliği binası önünde toplandı. "İşçiler torbada, Türk-İş nerede" yazılı pankart açan işçiler Türk-İş ve hükümet aleyhine sloganlar attı. Sendika üyeleri basın açıklaması öncesinde yanlarında getirdikleri siyah torbaların içerisine girdi.

Eylemci işçiler adına basın açıklama yapan Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, "TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ilgili madde bu haliyle, belediye işçileri için eskisinden daha adaletsizdir. Maddenin komisyondan geçen bu hali 174 bin belediye işçisinin hiçbir objektif kritere dayanmadan, kıdemlerine, vasıflarına eğitim düzeylerine ve halen ikamet ettikleri yerler göz önüne alınmadan Türkiye genelindeki karakollara ve okullara hizmetli olarak çalışmasını düzenlemektedir" dedi. Yiğit, komisyonda kabul edilen bu düzenleme ile işçilerin yasalardan ve çalışma hayatından kaynaklanan tüm kazanılmış haklarının ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti. Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.

DHA

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER