S&P Türkiye'nin kredi notunu düşürdü, dolar fırladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürdü; Dolar 3.0948 lira, Euro 3.4065 liraya kadar çıktı

S&P Türkiye'nin kredi notunu düşürdü, dolar fırladı

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard & Poor's (S&P) darbe girişiminin ardından politik ayrışmanın arttığı ve kurumsal denetimin zayıfladığı gerekçesiyle, Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürdü ve notun durağan olan görünümünü "negatif"e indirdi.

S&P'nin kredi notu değerlendirmesinde, darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan belirsizliğin süreceğinin tahmin edildiği ve bu nedenle Türkiye'nin ihtiyacı olan dış kaynaklara ulaşımın zorlaşabileceği belirtildi.

Dünya'nın en büyük üç kredi derecelendirme şirketinden olan S&P, Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" düzeyin altında derecelendiriyordu.

DOLAR TARİHİ ZİRVEDE

S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu indirmesi sonrası, dolarda yeni tarihi zirve 3.0948 lira. Euro 3.4065 liraya kadar çıktı.

FİTCH VE MOODY'S DE İZLEMEDE

Diğer iki büyük, Fitch ve Moody's ise Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" düzeyde derecelendirse de, iki kuruluş da, darbe girişimi sonrası ülkeyi izlemeye almış durumda.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 09:21
YORUM EKLE