Merkez Bankası’nın yeni başkanı belli oldu

Çetinkaya'nın atanmasını öngören kararname bugün Urfa'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılacak

Merkez Bankası’nın yeni başkanı belli oldu

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı, 2012'den beri başkan yardımcılığı görevini yürüten Murat Çetinkaya oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Murat Çetinkaya'nın Merkez Bankası başkanlığına atanması için kararnamesinin imzaya açılması talimatını verdi.

Erdem Başçı, Merkez Bankası'nın faiz politikası nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet kanadının eleştirilerinin hedefi olmuştu.

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?

1976 doğumlu olan Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaptı.

Bankacılık hayatına Albaraka Türk’te başlayan Çetinkaya, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu. 2003 yılından itibaren Halk Bankası’nda görev alan Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

Çetinkaya 2008 yılından Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar,Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Çetinkaya, 2012'den beri Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

MEHMET ŞİMŞEK BUGÜN YARIN BELLİ OLUR DEMİŞTİ

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Merkez Bankası başkanının belirlenmesi sürecinde son aşamaya gelindi. Bugün, yarın yeni başkan belirlenir. Kurum içerisinden olacak" demişti.

Şimşek, Bakanlar Kurulu toplantısı için geldiği Şanlıurfa'da, AA muhabirinin sorularını yanıtlamıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bugünkü Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda önemli bir değişiklik öngörmediklerini belirten Şimşek, Genel Kurul ile başkanın belirlenme süreçlerinin farklı hususlar olduğunu ifade etti.

Şimşek, "Merkez Bankası başkanının belirlenme sürecinde son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başbakanımızla istişare ettik, ardından da Başbakanımızla Cumhurbaşkanımız istişare ettiler. Bugün, yarın yeni başkan belirlenir" diye konuşmuştu.

Şimşek, yeni başkanın kurum içerisinden olup olmayacağıyla ilgili de "Bizim için önemli olan liyakat ve tecrübedir. Dolayısıyla kurum içerisinden olacak" ifadelerini kullanmıştı.     

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 14:57
YORUM EKLE