Merkez bankası Erdoğan ve Yiğit Bulut'un hedefinde: 'Sizi bu devlet adam etti, adam olun!'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Bağımlılığın mı var?' diyerek yüklendiği Merkez Bankası'na Yiğit Bulut da 'Adam olun' dedi

Merkez bankası Erdoğan ve Yiğit Bulut'un hedefinde: 'Sizi bu devlet adam etti, adam olun!'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Yiğit Bulut, Merkez Bankası’nın faiz indirimini yeterli bulmadığını söyledi, "Bu devlet sizi adam etmiş, adam gibi davranın" diye konuştu. Erdoğan da "Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da, başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var?" diyerek Merkez Bankası'na yüklenmişti.

'HERKES OTURDUĞU KOLTUĞUN HAKKINI VERECEK'

ankarareview.com'un haberine göre TRT’deki programında ağır sözlerle Merkez Bankası’nı hedef alan Yiğit Bulut şunları söyledi:

“Ya bizim zekâmızla dalga geçiyorlar, ya bu milletle eğleniyorlar, ya bu işin arkasında başka bir şey var. Artık çanak çömlek patladı. Lafı saklamanın anlamı yok. 0,25! Ne sağa yarasın, ne sola yarasın.

‘Küresel baronlar başımı sevsin’ diye karar alıyorsan, hangi makamda olursan ol, hangi koltukta oturuyorsan otur. Gerisini söylemek istemiyorum. Ve bugün kalkmış elini ateşe dahi uzatmayanlar, ateşin içinde yatıp ateşin içinde kalkanlar hakkında konuşmaya başlamışlar. Herkes oturduğu koltuğun hakkını verecek.

Bu devlet size her şeyi vermiş, bu devlet sizi korumuş, bu devlet sizi kollamış, bu devlet sizi adam etmiş, adam saymış, adam gibi davranın.”

ERDOĞAN DA "BAŞKA YERLERE BAĞIMLILIĞIN MI VAR" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Merkez Bankası'nın 0.25 puanlık faz artırımına yönelik olarak, "Acaba Merkez Bankası'nı da mı birileri nüfuz altına alıyor?" diye konuşmuştu. Erdoğan şunları söylemişti:

"Bizim Merkez Bankası'nın bağımsızlığına bir sözümüz yok, ayrı bir konu. Ama nereye kadar yok? Ülkenin ve milletin menfaatlerini koruduğu yere kadar yok. Bu konuda bir yanlış gördüğümüz, eksik gördüğümüz zaman sözümüzü söylemekten asla çekinmeyiz. Burada bir kez daha ifade ediyorum, yani bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da, başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Bir de bunu söyle.''

"Dün Merkez Bankası lütfetti. Politika faizinde ve faiz koridorunda çeyrek puanlık bir indirim yaptı. Yıl boyunca yapılan indirimleri topluyorsunuz, 2,5 puan ediyor. Halbuki geçtiğimiz yıl Ocak ayında bir kalemde 5,5 puanlık artış yapılmıştı. Hâlâ Ocak ayındaki artışın yarısı kadar dahi indirim yapılmış değil. Faiz artırımına konu bu şartlar ortadan kalktı ama artan faiz hâlâ yerinde duruyor. Böyle şey olur mu?"

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 23:54
YORUM EKLE