Gazprom’dan doğalgaz fiyatlarına ilişkin açıklama

Enerji Bakanlığı'ndan, fiyatların zamlanıp zamlanmayacağıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı

Gazprom’dan doğalgaz fiyatlarına ilişkin açıklama

Rus enerji şirketi Gazprom'un icra komitesi başkanı Aleksey Miller, petrol fiyatlarında yaşanan artışın, doğalgaz fiyatlarına yansımasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rus devlet kanalı Rossiya 24'e değerlendirmelerde bulunan Miller, petrol sektöründe son dönemde alınan kararların, doğalgaz fiyatlarında da artışa neden olacağını söyledi.

 
Gelecek yılın ilk çeyreğinde Avrupa'ya ihraç edecekleri doğalgaz fiyatının, 2016'ya göre daha yüksek olacağını bildiren Miller, "Son yıllarda, spot piyasada gaz fiyatları, kontrat fiyatlarından daha yüksekti. Petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte kontratlı gaz fiyatlarında da yukarı yönlü bir trend başladı. Petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü trend, doğalgaz fiyatlarına da yansıyacak" dedi.
 
TÜRKİYE'DE DE ARTAR MI?
 
Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderilen doğalgaz konusunu da değerlendiren Miller, gelecek kış döneminde bu yoldan yapılan doğalgaz sevkiyatıyla ilgili önemli risklerin bulunduğunu belirtti.
 
Avrupa, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 15'ini, Türkiye de yaklaşık yüzde 30'unu Ukrayna üzerinden gelen boru hatlarıyla Rusya'dan ithal ediyor. Doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'unu Rusya'dan ithal eden Türkiye'de, fiyatların zamlanıp zamlanmayacağıyla ilgili Enerji Bakanlığı'ndan henüz bir açıklama yapılmadı.
 
(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 19:27
YORUM EKLE