Araç sahiplerine sürpriz trafik cezaları

Sürpriz cezalar gelebilir…

Araç sahiplerine sürpriz trafik cezaları

1 Ocak 2012'den önce kesilen ve sisteme işlenmeyen trafik cezaları 4 ay içinde tamamlanıp, araç sahiplerine gönderilecek. Vatandaşlar sürpriz cezalarla hem haberleri olmayan cezaların faizlerini hem de araçlarının eski sahiplerinin borçlarına ödemek zorunda kalabilir.

Yıllar önce kesilen trafik para cezaları sisteme geç işlendiği için araç sahiplerine sürpriz ceza çıkıyor. Çok sayıda sürücü birkaç yıl öncesindeki trafik para cezası ile bugün karşılaştı. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) çuvalda bekleyen hız ihlali, park yasağı ve emniyet kemeri takmama gibi sebeplerle kesilen ceza makbuzlarını bitirmek amacıyla vergi dairelerine dört aylık süre verdi. Bu süre boyunca sisteme işlenecek makbuzlar sebebiyle çok sayıda araç sahibine 1 Ocak 2012 öncesindeki ihlallere ilişkin ceza gönderilecek. Geçen yıl başından itibaren kesilen cezalar kağıt yerine dijital ortamda emniyetten Maliye'ye gönderildiği için bunlara ilişkin bir sorun yaşanmıyor.

Yıllar önce kesilen trafik cezaları gecikmeli olarak sisteme işlendiği için fatura bir başka sürücüye de çıkabiliyor. Yeni araç alan birçok kişi taşıtın eski sahibinin borcunu ödemek zorunda kalabiliyor. Örneğin 2009'da 100 lira ceza kesilen bir kişiye gecikme faiziyle birlikte350 liralık ödeme makbuzu gönderildi.

2013 yılı bütçe hedefi için trafik para cezası tahsilatı 82 milyon 15 bin lira olarak öngörülüyor, ancak geçen yıllardan kalan ve Ocak ayında kesilen cezaların tutarı yılın ilk ayında 246 milyon 848 bin TL.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2013, 15:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER