EKK toplantısı; finans, bankacılık ve kamu maliyesi ile ilgili tedbirler konuşuldu

Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda Kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü ile ilgili olarak alınan kararlar haftaya açıklanacak.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleşen Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Toplantıda alınan kararların haftaya açıklanacağı belirtildi.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış’ın haberine göre, Çankaya Köşkü’nde saat 19.00’da başlayan EKK toplantısı, saat 23.30’da bitti.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan toplantıya, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, AB Bakanı Ömer Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müşaviri Fuat Oktay, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, BDDK Başkanı Mehmet Ali Abken ve SPK Başkanı Vahtettin Ertaş katıldı.

Toplantıda ekonomi, bankacılık ve finans tedbirleri görüşüldü. Toplantıda kararlaştırılan tedbirlerin haftaya açıklanacağı kaydedildi.

Toplantısı sonrasında yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Koordinasyon Kurulu, Başbakan Sayın Binali Yıldırım başkanlığında toplanarak küresel ekonomi ve ekonomimizdeki gelişmeler kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.

Bu çerçevede:

1. Kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ve işgücü piyasasına yönelik olarak alınması gereken tedbirler kararlaştırılmış olup, teknik çalışmaların tamamlanmasını müteakip hafta içinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

2. Avrupa Birliği ile görüşmeleri devam eden Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi ile ilgili devam eden olumlu süreç hakkında ilgili bakanlar tarafından EKK bilgilendirilmiş ve aynı doğrultuda çalışmaların hızlandırılmasına karar verilmiştir.

3. 5 Aralık Pazartesi günü TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanacak olan 2017 Bütçesi ile ilgili hazırlıklar gözden geçirilmiştir.”