Teali İslam Cemiyeti zararlı cemiyetler arasından çıkarıldı

MEB Yayınları tarafından basılan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında oldukça tartışılacak bilgiler bulunuyor

Teali İslam Cemiyeti zararlı cemiyetler arasından çıkarıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ders kitaplarını geçen günlerde öğrencilere dağıttı.

Geçen yıl oldukça tartışılan ders kitaplarının içeriğinde bu yıl da ilginç detaylar yer alıyor.

BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, 8.sınıf öğrencileri için MEB Yayınları tarafından basılan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında oldukça tartışılacak bilgiler bulunuyor.

Kitapta Köy Enstitüleri’nin kaldırılmasına köylülerin tepkisinin neden olduğu ifade edilirken, Teali İslam Cemiyeti’nin zararlı cemiyetler arasında yer almıyor. Şeyh Sait isyanından ise yalnızca ‘Doğu’daki bir isyan’ olarak bahsediliyor.

ZARARLI CEMİYETLER

Kitapta geçen yılki kitaptan farklı olarak Teali İslam Cemiyeti ve Hürriyet ve İtilaf Fırkası yer almıyor. Bu iki cemiyet müslümanların kurduğu zararlı cemiyetler arasında yer alıyordu.

KÖY ENSTİTÜLERİ

Kitapta köy enstitülerinin 'köylülerin tepkisi' nedeniyle kapatıldığı ve daha sonra da yapılandırıldığı ifade edildi. Konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Tarımsal üretimi bilimsel yöntemlerle arttırmak için Köy Enstitüleri açılmıştır (22 Nisan 1940). Ancak bu okulların giderlerinin köylüden karşılanmak istenmesi tepki doğurmuş ve bir süre sonra Köy Enstitüleri, “Öğretmen Okulları” adıyla yeniden yapılandırılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 11:32

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER