Eğitim Sen'den, ‘Okulların altına otoparklar yapalım’ diyen Erdoğan’a yanıt: Okullar ticarethane değildir

Erdoğan, okul binalarının altına otopark yapılmasını önermişti

Eğitim Sen'den, ‘Okulların altına otoparklar yapalım’ diyen Erdoğan’a yanıt: Okullar ticarethane değildir

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Okulların altına otoparklar yapalım” açıklamasını tepki gösterdi.

Evrensel'den Eylem Nazlıer’in haberine göre Aydoğan, okulların uzun süredir ticari bir kaynak olarak görüldüğünü savundu.

Okulların ticari bir nesne görülmesinden ve özelleştirme politikalarından vazgeçmelisini isteyen Aydoğan “Otopark ya da başka isimler adı altında okullarımız para karşılığı başkalarına teslim edilemez. Okullarımız çocuklarımızındır, kamunundur. Burası ancak öğrencilerimizin kullanımına açık olmalıdır” dedi.

‘OKUL YIKIP AVM YAPIYORLAR’

Son yıllarda torba yasalarla okulların önemli bir kısmının adım adım satışa çıkarıldığını, bunu en son Şişli Endüstri Meslek Lisesinde yaşadıklarını anlatan Aydoğan “Şişli EML bölgedeki tek meslek lisesi olmasına rağmen, binlerce öğrenci mağdur edilerek okul yıkıldı ve yerine AVM yapılacak. Böyle bir durum Taksim Ortaokulunda da yaşandı. O da satışa çıkarıldı. Okullar uzun süredir ticari kaynak olarak görülüyor” diye konuştu.

‘OKULLAR ÖĞRENCİLERİNDİR’

Bir çok yerde okulların düğün salonu ve otopark olarak kullanıldığına, para karşılığı kurum ve kişilerin kullanımına açık hale getirildiğini gördüklerini ifade eden Aydoğan, Cumhurbaşkanının bu açıklamasının da  bu sürecin devam ettirileceğine yönelik olduğunu söyledi.

“Cumhurbaşkanının sadece bu açıklaması bile eğitim sistemine bakışını özetliyor” diyen Aydoğan şunları söyledi:

“Okullarımız ticarethane, öğrencilerimiz meta, öğretmenler de tüccar değildir. Okulları ticari bir nesne olarak görmekten, özelleştirme politikalarından vazgeçilmelidir. Otopark ya da başka isimler adı altında okullarımız para karşılığı başkalarına teslim edilemez. Okullarımız çocuklarımızındır, kamunundur. Burası ancak öğrencilerimizin kullanımına açık olmalıdır.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Valimizden az önce müjdesini aldım. Okullarımızın bahçelerinin altına otoparklar yapalım. Hem mahallenin bu araçlarını park etme sıkıntısını ortadan kaldıralım, hem de belediyeler verdikleri sözleri yerine getirmiş olsunlar. Bir defa park için belediyeler ruhsat verirken ücret alıyor. İnşa edilen apartmanın altına otoparkın yapılması lazım. Hiçbir apartmanın altında olur mu? Neredeyse hiç yoktur. Sokağın içine bir sıra, iki sıra park ediyor. Bir yangında vs. oralardan girmek çıkmak çok zor. Okullarımızın altında olursa hem bir gelir kaynağı olur bir de hırsız arsız diye bir endişeye araç sahipleri kapılmaz.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 15:43

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hikmet Pala
Hikmet Pala - 3 yıl Önce

Okulların altına otopark yapıldıgını düşünelim bir an!

İleride ABD'de oldugu gibi bazı ruh hastaları okulları yumuşak hedef olarak görüp yüksek patlayıcı yüklü araçlarla koskoca bir okulu infilak ettirdiginde bu öneriyi getiren istifa mi edecek ya da çocuklara "görev şehidi" ünvanı mı verecek!

SIRADAKİ HABER