Eğitim Sen'den hak gasplarına tepki: Emeğimizden tasarruf olmaz

Akşam saatlerine veya hafta sonu günlerine de canlı dersler konulurken, öğretmenlerin kişisel yaşamı ihlal ediliyor, tatil günleri yok sayılıyor

Eğitim Sen'den hak gasplarına tepki: Emeğimizden tasarruf olmaz

2020-2021 eğitim öğretim yılı, 21 Eylül 2020 tarihinde yoğun tartışmalar eşliğinde başladı.

Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim uygulamalarında birçok sorun yaşanırken, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB), dönük eleştiriler de büyüyor.

Yeni eğitim öğretim yılı sadece eğitime ilişkin sorunlarla değil, aynı zamanda yeni hak gasplarıyla birlikte açıldı.

Akşam saatlerine veya hafta sonu günlerine de canlı dersler konulurken, öğretmenlerin kişisel yaşamı ihlal ediliyor, tatil günleri yok sayılıyor.

Konuyla ilgili Eğitim Sen şubeleri birçok ilde yaptığı açıklamada, “Esnek çalışma, kuralsız çalışmaya döndürülmüştür. Canlı derslere özgü hazırlık süreci de düşünüldüğünde öğretmenlerin günlük iş yükü normalin birkaç kat fazlasına yükselmiştir” denildi.

HAKLARIMIZIN PEŞİNDEYİZ

Emeklerin yok sayıldığını, yasal hakların keyfi uygulamalarla sınırlandırmaya çalışıldığının ifade edildiği Eğitim Sen açıklamasında, “Salgın koşullarında sosyal devletin görevi çalışanların haklarını gasp etmek değil, onları desteklemektir. Oysa MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmeye çalışmıştır. Gerçekten tasarruf edilmek isteniyorsa eğitim emekçilerinin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden vazgeçilmeli, patronlara ve özel okullara verilen teşvikler son bulmalıdır. Ülkenin kaynakları ‘garanti ödemeleri’ üzerinden kullanmadığımız köprüler, otoyollar üzerinden müteahhitlere, büyük patronlara aktarılırken, yıllardır büyük bir özveri ile çalışan öğretmenlerin emeklerinden tasarruf yapılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Telafi döneminde yapılan tüm derslere karşılık olarak ek ders ücreti ödemesi yapılmalıdır. Uzaktan eğitimde derse hazırlık ve planlama ücreti artırımlı olarak ödenmelidir. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bu konuda hukuksal yollara başvurduğumuzu ve her tür demokratik hakkımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

EĞİTİMCİLER TALEPLERİNİN KARŞILANMASINI İSTİYOR

Açıklamalarda öne çıkan talepler şöyle:

*MEB, acilen bütün tedbirleri alarak yüz yüze eğitime geçmelidir.

*Uzaktan eğitimle ilgili olarak yaşanan erişim sorunlarına acilen çözüm üretilmeli, öğrenci ve öğretmenlerin teknik ve donanım eksiklikleri derhal giderilmelidir.

*Uzaktan eğitimde öğretmenlerin canlı derslere hazırlık süreci, yüz yüze eğitimin yapıldığı döneme göre hayli fazla zaman ve emek gerektirmektedir. Bu nedenle öğretmenlere işledikleri her 10 saat için 1 saat olarak ödenen “hazırlık ve planlama ücreti” standardı değiştirilmeli; her 3 canlı ders için 1 saat ek ücret ödenmelidir.

*Uzaktan eğitimde bütün öğretmenlerin maaş karşılığı girmek zorunda oldukları ders sayısı düşürülmeli ve eşitlenmelidir.

*Öğretmenleri mesai saatleri dışında ve hafta tatillerinde ders yapmaya zorlayan her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.

*Öğrencilere ücretsiz internet erişimi sağlanmalı, öğretmenlere de uzaktan eğitim devam ettiği süre boyunca internet paketlerini karşılayabilecek miktarda bir ek ödeme yapılmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER