ÇETKODER: Kırsaldaki öğrencinin bilgisayarı interneti yok

Göktaş, "Okullarda gerekli hijyenik koşulların varlığı şüpheli" dedi

ÇETKODER: Kırsaldaki öğrencinin bilgisayarı interneti yok

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, okulların açılması ve uzaktan eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu.

Göktaş, "Ülke geneli çok sayıda öğrencinin kişisel bilgisayarı, tableti bulunmuyor. Her evde tek televizyon mevcut" dedi.

binaet'in aktardığına göre, Göktaş'ın yazılı açıklaması şu şekilde:

“Salgın bir hastalık dönemini ulus olarak yaşıyoruz. Eğitim ve Öğretim alanımızda mevcut sorunlar var iken birde bu illet virüsün ortaya çıkması ile yaşamsal tehdit ortaya çıkmıştır. Bu alandaki sorunlar çözümlenmeden okulların açılması sakıncalı olacaktır.

“Ülkemizde Eğitim ve öğretimin; aile açısından, okul açısından, öğrenci açısından, öğretmen açısından, çevre ve yaygın eğitim açısından, müfredat ve uygulamadaki yönetmelikler açısından, psikolojik danışma ve rehberlik açısından, ders kitapları- ders araçları- yardımcı araç gereçler açısından, yönetim ve eğitim planlanması açısından ve sosyo ekonomik problemler açısından sorunlar artarak devam ederken ve çözümlenmemişken birde korona illeti çıktı.

'HİJYENİK KOŞULLARIN VARLIĞI ŞÜPHELİ'

“Okullarda gerekli hijyenik koşulların varlığı şüpheli. Ülke geneli çoğu okulda sabun, elini kurulayacak havlu peçete yokken, tuvalet ve lavabolar hijyenik değilken, okul servis araçları problemleri tam çözüme kavuşmamışken, birçok okulda sıra düzeni ve sosyal mesafe kuralları, maske temin etme sorunları çözümlenmemişken, okulların açılması kapıdaki tehlikeyi göstermektedir.

 “Uzaktan eğitim EBA ile yapılacağı belirtilen evde eğitimde de ülke geneli çok sayıda öğrencinin kişisel bilgisayarı, tableti bulunmamaktadır. Her evde tek televizyon mevcuttur. Bazı hanelerde cep telefonu bile günün şartlarına uygun değildir internetle tanışmayanlar vardır.  Bu hususların, işin ehli ve uzmanı olanlarca yeniden tahkik edilmesi gerekir”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER